Cesta

Očekává se mírné oživění evropské ekonomiky - 05/05/2010

Podnikatel s novinami © EU

Podle nových odhadů se má HDP Unie pomalu zvyšovat, ačkoli nárůst již nebude tak silný.

Recese skončila v třetím čtvrtletí roku 2009, a to především díky finančním a měnovým opatřením zaměřeným na oživení hospodářství. Podle posledních prognóz EU však při tom také hrály svou roli faktory přechodného charakteru.

V roce 2010 se zřejmě hospodářství EU dočká nárůstu English o 1 % - tedy o 0,25 procentního bodu více, než předpověděla podzimní prognóza. Nárůst se zčásti přičítá celkovému posílení světové ekonomiky. V roce 2011 se pak má HDP zvýšit o 1,75 %.

Rychlost zotavování hospodářství se v jednotlivých členských státech čím dál více liší, a to podle jejich specifických podmínek a přijatých politických opatření.

Během recese prudce vzrostla nezaměstnanost, i když obavy z loňského podzimu ohledně její výše se nenaplnily. Letos se má míra nezaměstnanosti ustálit okolo hodnoty 10 %.

Veřejné finance byly krizí rovněž tvrdě zasaženy. Schodky rozpočtů jednotlivých zemí by letos měly kulminovat okolo 7,25 % HDP. Poměr veřejného zadlužení k HDP bude zřejmě nadále vrůstat.

Inflace oproti velmi nízkým hodnotám z roku 2009 mírně stoupla, avšak útlum ekonomiky nejspíš udrží platy i nárůst cen komodit bez výraznějších změn. V EU by letos měla inflace podle odhadů dosáhnout hodnoty 1,75 %, v eurozóně pak 1,5 %.

V otázce obnovy v EU stále panuje velká nejistota, což dokládá například nedávné napětí na trzích se státními dluhopisy. Celkově vzato, rizika zůstávají podle prognóz vyvážená.

Evropská komise zpravidla vydává čtyři ekonomické prognózy ročně - dvě souhrnné prognózy na jaře a na podzim a dvě menší průběžné prognózy v únoru a v září.

 

Ekonomická prognóza EU - jaro 2010 English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy