Ścieżka nawigacji

Ożywienie gospodarcze nadal kruche - 25/02/2010

Komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn ©EU

Komisja przewiduje, że PKB w UE stopniowo będzie powracać do poziomów sprzed recesji, choć sytuacja gospodarcza jest nadal trudna.

W trzecim kwartale 2009 r. zakończyła się najdłuższa i najpoważniejsza recesja w historii UE, w następstwie czego realny PKB zaczął ponownie rosnąć. Jednak zgodnie z oczekiwaniami uległ on zahamowaniu w ostatnim kwartale tego roku.

Według prognozy z jesieni 2009 r. ma on wynieść zaledwie 0,7 proc. w 2010 r.

W drugiej połowie roku 2009 UE mogła odnieść korzyści z nieoczekiwanie wyraźniejszego ożywienia na świecie. Ta ogólna sytuacja gospodarki napawa optymizmem, w związku z czym oczekuje się wzrostu gospodarczego w skali światowej o około 4,25 proc. (wyłączając UE).

Pomimo sprzyjającej koniunktury jest kilka czynników, które mogą zahamować wzrost gospodarczy w 2010 r. Należą do nich osłabione rynki mieszkaniowe w niektórych krajach członkowskich i niższa produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna. Pomimo dobrych wyników osiąganych od początku 2009 r. perspektywy na rynkach finansowych pozostają niepewne. Przewiduje się wzrost bezrobocia, co znacznie obniży wydatki konsumentów.

W 2009 r. inflacja była bardzo umiarkowana – 1 proc. w UE i 0,3 proc. w strefie euro, odzwierciedlając osłabienie gospodarcze. Stopa inflacji w 2010 r. dla całej UE ma osiągnąć 1,4 proc., co oznacza niewielką poprawę w stosunku do poprzedniej prognozy. Dla strefy euro prognozowana inflacja ma pozostać na niezmiennym poziomie 1,1 proc.

Ryzyko związane z prognozowaną aktualnie poprawą sytuacji pozostaje zrównoważone. Chociaż ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych dają powody do większej niepewności, to jednak silniejsze od spodziewanego ożywienie w skali globalnej może pobudzić gospodarkę UE.

Komisja zazwyczaj publikuje prognozy gospodarcze co kwartał – obszerne wiosną i jesienią oraz skromniejsze, okresowe, w lutym i we wrześniu. Kolejna prognoza gospodarcza ma się ukazać w maju.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki