Cesta

Oživení ekonomiky je slabé - 25/02/2010

Olli Rehn, komisař pro hospodářské a měnové záležitosti ©EU

Podle Komise by se HDP v EU mělo postupně vrátit k hodnotám před nástupem recese. Ekonomika však stále čelí mnoha překážkám.

Nejdelší a nejhorší recese v historii EU skončila ve třetím čtvrtletí roku 2009. Reálné HDP znovu roste. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku však přesně podle prognóz růst zpomalil.

Podle podzimní prognózy by ekonomika měla v roce 2010 růst pouze o 0,7 %.

EU v druhé polovině roku 2009 zúročila to, že celosvětové oživení bylo silnější, než se očekávalo. Celosvětový růst by se i nadále měl vyvíjet pozitivně (mimo EU by za rok 2010 měl mít hodnotu 4,25 %).

I přes tyto příznivé podmínky však může hospodářskému růstu EU v roce 2010 bránit několik okolností. Trh s nemovitostmi je v několika členských státech oslabený a také objem průmyslové výroby a maloobchodního prodeje je nízký. Vývoj na finančních trzích je navíc stále neurčitý, a to i přesto, že se jejich stav od začátku roku 2009 výrazně zlepšil. Spotřebitelské výdaje pak oslabuje nezaměstnanost, jež bude zřejmě nadále stoupat.

Inflace v roce 2009 dosáhla v EU pouhého 1 % (0,3 % v eurozóně), což odpovídá pomalému tempu ekonomiky. V roce 2010 by v EU měla být inflace o hodnotě 1,4 % (více než předpokládala poslední prognóza). V případě eurozóny se nadále očekává, že inflace setrvá na 1,1 %.

Podle stávající prognózy jsou tedy rizika hrozící současnému oživení vyvážena. Poslední vývoj na finančních trzích naznačuje, že by tyto trhy mohly upadnout do další nejistoty. Nicméně v celosvětovém měřítku je oživení silnější, než se očekávalo, a to by mohlo ekonomice EU pomoci.

Evropská komise zpravidla vydává čtyři ekonomické prognózy ročně – dvě souhrnné prognózy na jaře a na podzim a dvě menší průběžné prognózy v únoru a v září. Příští prognóza vyjde v květnu tohoto roku.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy