Naršymo kelias

ES taiko Graikijai perviršinio deficito procedūrą - 03/02/2010

Euro monetos © ES

Priimtos rekomendacijos mažinti Graikijos biudžeto deficitą ir didinti jos ekonomikos konkurencingumą.

Europos Komisija pritarė Graikijos planui smarkiai sumažinti dviženklį biudžeto deficitą. Savo sprendimą Komisija paskelbė dieną po to, kai Graikija pažadėjo imtis daugiau veiksmų.

Be to, Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą prieš Graikiją dėl atsiųstų neteisingų skolos duomenų. 2009 m. pabaigoje šalies biudžeto deficitas buvo beveik 13 % bendrojo vidaus produkto (BVP), t. y. gerokai didesnis, nei ji buvo numačiusi.

Dėl Graikijos viešųjų finansų būklės didėja spaudimas eurui. Be to, nerimaujama dėl įsiskolinimų krizės, kuri gali paveikti visą 16 valstybių euro zoną.

Praėjusį mėnesį naujoji Graikijos vyriausybė parengė išlaidų mažinimo ir mokesčių didinimo priemones siekdama sumažinti deficitą iki ES nustatytos ribos – mažiau kaip 3 % BVP.

Planu, į kurį įtrauktas didžiulis viešojo sektoriaus išlaidų mažinimas, siekiama sumažinti deficitą iki 8,7 % BVP 2010 m., 5,6 % 2011 m. ir 2,8 % 2012 m. Antradienį Graikijos vyriausybė paskelbė apie naujas deficito mažinimo priemones, tarp jų – didesnį viešojo sektoriaus atlyginimų įšaldymą ir didesnius degalų mokesčius.

Komisija teigiamai įvertino paskutinę minutę Graikijos duotus pažadus ir paprašė jos ateinančiomis savaitėmis pateikti daugiau informacijos – taip pat ir apie šiais metais numatomų įgyvendinti priemonių tvarkaraštį.

„Graikija priėmė plataus užmojo programą, kuria siekia mažinti savo fiskalinį disbalansą ir reformuoti ekonomiką, – sakė už ekonomikos reikalus atsakingas Komisijos narys Joaquínas Almunia. – Komisija visapusiškai remia Graikiją, turėsiančią įvykdyti šią nelengvą užduotį“.

Dėl didžiausio nuo ketvirtojo dešimtmečio pasaulinio ekonomikos nuosmukio ES valstybėms labai padidinus viešąsias išlaidas, dvidešimties iš 27 ES valstybių deficitas tapo didesnis nei 3 %.

ES Stabilumo ir augimo pakte – valstybių narių susitarime koordinuoti šalių fiskalinę politiką – reikalaujama, kad dabartinių ir potencialių euro zonos narių viešieji finansai būtų patikimi.

Jei šalis peržengia nustatytą ribą, ES valstybių finansų ministrai teikia rekomendacijas mažinti deficitą. Pakto nesilaikančioms šalims gali būti skirtos baudos ir joms sunkiau gauti paskolų iš Europos investicijų banko DeutschEnglishfrançais.

Daugiau apie Graikijos perviršinį deficitą English (en)

Tebetaikomų perviršinio deficito procedūrų apžvalga

ES Stabilumo ir augimo paktas

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos