Navigācijas ceļš

Valstu finanšu glābšanas stratēģija - 27/01/2010

Eiro monētas uz plakāta ar eiro simbolu © ES

Lietuvai un Maltai dota atelpa budžeta deficīta samazināšanā. Ungārija un Latvija spēs ievērot nolikto termiņu.

Divdesmit dalībvalstīm ES ir noteikusi termiņus, kuros jāsaved kārtībā budžets. Līdzsvarotu budžetu uzskata par nenovērtējamu ekonomikas stabilitātes un izaugsmes nodrošināšanā, Eiropas Savienībai atgūstoties no lejupslīdes. Pārskatot situāciju Ungārijā, Latvijā, Lietuvā un Maltā, ir skaidrs, ka visas četras valstis ir veikušas adekvātus pasākumus, lai samazinātu deficītu.

Šķiet, ka Ungārija un Latvija savus termiņus ievēros, un tās tiek mudinātas turpināt iesākto. Taču Komisija aicina ES finanšu ministrus dot vēl pa vienam gadam Maltai un Lietuvai, lai tās atgrieztos pie nodokļu disciplīnas, tas ir, attiecīgi līdz 2011. un 2012. gadam. Šo valstu ekonomika saruka vairāk, nekā tika prognozēts jūlijā, kad noteica pašreizējos termiņus.

ES valstu valdības cīnās, lai nobremzētu deficītu pēc viskrasākā krituma, kāds pieredzēts kopš Otrā pasaules kara. Robs budžetā padziļinājās, valdībām palielinot izdevumus banku sistēmu stutēšanai un ekonomikas atjaunošanai. Nodokļu ieņēmumiem strauji samazinoties un pieaugot to cilvēku skaitam, kas saņem bezdarbnieku pabalstu, daudzām valstīm nauda bija jāaizņemas. Lai arī procentu likmes ir zemas, šī parāda atmaksāšana izmaksā dārgi. Ja likmes pieaugs, tas var apturēt ekonomikas atjaunošanu.

ES Stabilitātes un izaugsmes pakts — dalībvalstu savstarpēja vienošanās koordinēt valsts nodokļu politiku — paredz, ka pašreizējām un potenciālajām eirozonas dalībvalstīm jāsaglabā stabilas valsts finanses, budžeta deficītam nepārsniedzot 3% no IKP. Ka kāda dalībvalsts šo robežu pārkāpj, ES finanšu ministri izdod ieteikumus, kā šo deficītu samazināt. Tūļīgās valstis var saņemt sodu un stingrākus nosacījumus aizdevumu saņemšanai no Eiropas Investīciju bankas DeutschEnglishfrançais .

Kopumā šo 3% atzīmi patlaban pārsniedz 20 dalībvalstis.

Ungārija ir izpildījusi savu 2009. gada mērķi deficītu samazināt līdz 3,9% no IKP. Tai dots laiks līdz 2011. gadam deficītu samazināt zem 3%. Latvija gadu noslēdza ar deficītu, kas tikko sasniedz 10% no IKP, kā bija ieteikusi ES. Mērķis ir līdz 2010. gadam deficītu samazināt līdz 8,5%.

Lietuvas deficīts pērn samilza gandrīz līdz 9,5% no iekšzemes kopprodukta ( 2008. gadā tas bija tikai 3,2%). Malta 2008. gadu noslēdza ar 4,7% lielu deficītu un lēš, ka 2009. gadā tas būs nokrities līdz 3,8% atzīmei.

 

Pašreizējo pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru apskats English

ES Stabilitātes un izaugsmes pakts

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites