Ścieżka nawigacji

Wychodzenie z tarapatów finansowych - 12/11/2009

Kobieta patrząca przez lornetkę zakrytą monetami euro © EC

Kryzys gospodarczy pozostawił wiele państw z deficytem budżetowym przekraczającym 3-procentowy limit wyznaczony przez UE. Komisja proponuje terminy na zmniejszenie tych luk.

Rok temu w większości krajów UE nie do pomyślenia były deficyty budżetowe dwu- lub trzykrotnie przekraczające wyznaczony przez UE pułap. Obecnie są regułą – skutki kryzysu gospodarczego grożą Europie ponowną recesją.

Wszyscy są zgodni co do tego, że kraje UE muszą przywrócić swoje finanse publiczne do dawnej formy. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak szybko ma to nastąpić? Z obawy przed zatrzymaniem początków ożywienia gospodarczego, wiele krajów niechętnie zgadza się na cięcia wydatków publicznych w najbliższym czasie. Harmonogram Komisji English daje 13 krajom od dwóch do pięciu lat na przywrócenie dyscypliny fiskalnej.

Zgodnie z zasadami UE obecni i potencjalni członkowie strefy euro muszą utrzymać deficyt budżetowy poniżej 3 proc. produktu krajowego brutto. Dopuszczalna jest jednak pewna elastyczność, w sytuacji gdy pogarsza się stan gospodarki. Zasady te – stanowiące część unijnego Paktu na rzecz Stabilności i Wzrostu – mają na celu zapobieganie brakom równowagi, które mogłyby osłabić strefę euro.

W 2007 r. kraje UE zgłosiły średnie deficyty w wysokości 0,8 proc., a w 2008 r. – 2,3 proc. Przewiduje się, że w tym roku wielkość ta będzie trzykrotnie wyższa i wyniesie 6,9 proc., osiągając aż 7,5 proc. w 2010 r.

Luka między publicznymi wydatkami i przychodami gwałtownie wzrosła w czasie kryzysu, gdy rządy zwiększyły wydatki na wsparcie swoich systemów bankowych i ożywienie gospodarek. Wraz z gwałtownie spadającymi wpływami z podatków wiele rządów musiało sięgnąć po pożyczki.

Pomimo niskiego oprocentowania spłacanie tego długu jest kosztowne. Jak ostrzegł komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia, jakakolwiek podwyżka oprocentowania może wpływać hamująco na ożywienie koniunktury.

2013 r. to termin jaki proponuje Komisja dziewięciu krajom: Niemcom, Francji, Hiszpanii, Austrii, Holandii, Czechom, Słowacji, Słowenii i Portugalii.

Włochy i Belgia będą miały na to czas do 2012 r., Irlandia do 2014 r., a Wielka Brytania do roku budżetowego 2014-15. Te zalecenia Komisji muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez Radę.

Dla Francji, Hiszpanii, Irlandii i Wielkiej Brytanii zalecenie to oznacza chwilę wytchnienia. Kraje te miały wyznaczone wcześniejsze terminy, ponieważ już w zeszłym roku odnotowały deficyt budżetowy powyżej 3 proc. PKB.

Komisja wezwała Grecję do podjęcia natychmiastowych działań korygujących nadmierny deficyt, stwierdzając, że nie były one dotychczas wystarczające. W tym roku Grecja prawdopodobnie odnotuje dużo wyższy deficyt budżetowy, niż wcześniej przewidywano.

Procedura nadmiernego deficytu

 

Kryzys finansowy i gospodarczy – reakcja UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki