Navigācijas ceļš

Budžeta deficīta samazināšana līdz pieļaujamam līmenim - 12/11/2009

Sieviete skatās tālskatī ar eiro monētām © EC

Ekonomiskās krīzes dēļ daudzās dalībvalstīs budžeta deficīts krietni pārsniedz 3% robežu. Komisija ierosina termiņu izdevumu un ieņēmumu neatbilstības mazināšanai.

Pirms gada lielākajā daļā dalībvalstu nebija iedomājams, ka budžeta deficīts varētu divas vai trīs reizes pārsniegt ES noteikto robežu. Tagad tā ir norma — ekonomiskās krīzes mantojums, kas Eiropai var nozīmēt atgriešanos pie lejupslīdes.

ES dalībvalstīm ir jāsaved kārtībā savas finanses. Tam nevar nepiekrist. Jautājums ir — cik ātri? Daudzi neatbalsta izdevumu samazināšanu tuvākajā laikā, baidoties, ka tas varētu apturēt atveseļošanos, kura tikko sākusies. Komisija savā grafikā English 13 dalībvalstīm paredz divus līdz piecus gadus, lai tās atkal nodrošinātu nodokļu disciplīnu.

Saskaņā ar spēkā esošajiem ES noteikumiem eirozonas pašreizējiem un potenciālajiem dalībniekiem ir jāgādā, lai budžeta deficīts nepārsniegtu 3% no iekšzemes kopprodukta. Zināmas atkāpes gan ir pieļaujamas, ja ekonomiskā situācija pasliktinās. Šie noteikumi, kas ir daļa no ES Stabilitātes un izaugsmes pakta, palīdz saglabāt līdzsvaru, kura trūkums varētu apdraudēt uzticību eirozonai.

Vidējais ES dalībvalstu budžeta deficīts 2007. gadā bija 0,8% no IKP, un 2008. gadā — 2,3%. Paredzams, ka šogad šis skaitlis trīskāršosies un sasniegs 6,9% un 2010. gadā palielināsies līdz 7,5%.

Starpība starp valdību izdevumiem un ieņēmumiem krasi pieauga krīzes laikā. Dalībvalstu valdības strauji palielināja izdevumus, lai glābtu banku sistēmas un atdzīvinātu savu ekonomiku. Nodokļu ieņēmumiem strauji samazinoties, daudzām valstīm nauda bija jāaizņemas.

Šī parāda atmaksāšana izmaksā dārgi, pat ja procentu likmes ir zemas. Tāda vai citāda šo likmju palielināšana varētu palēnināt atveseļošanos, brīdina ekonomikas lietu komisārs Joakins Almunja.

Komisija ierosina noteikt 2013. gadu par budžeta sabalansēšanas termiņu deviņām valstīm: Vācijai, Francijai, Spānijai, Austrijai, Nīderlandei, Čehijai, Slovākijai, Slovēnijai un Portugālei.

Itālijai un Beļģijai būtu laiks līdz 2012. gadam, Īrijai — līdz 2014. gadam, un Lielbritānijai līdz 2014.-2015. nodokļu gadam. Šiem priekšlikumiem ir vajadzīgs Padomes apstiprinājums.

Francijai, Spānijai, Īrijai un Lielbritānijai šie priekšlikumi nozīmē termiņa atlikšanu, jo šīm valstīm jau iepriekš bija noteikti termiņi, tāpēc ka šīs valstis jau pagājušgad paziņoja par budžeta deficītu, kas pārsniedz 3% robežu.

Komisija mudināja Grieķiju uz tūlītēju rīcību, norādot, ka valsts nav izdarījusi pietiekami daudz, lai mazinātu izdevumu un ieņēmumu neatbilstību. Ir paredzams, ka Grieķijā budžeta deficīts šogad sasniegs 13%, kas daudzkārt pārsniedz iepriekšējās prognozes.

Lasīt vairāk par pārmērīga budžeta novēršanas procedūru

 

ES reakcija uz finanšu un ekonomikas krīzi

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites