Navigačný riadok

Bankovníctvo bez hraníc - 04/11/2009

Žena vyberajúca peniaze z bankomatu ©EC

Európania môžu odteraz využívať inkaso na platbu účtov kdekoľvek v EÚ.

Tento mesiac sa na trhu s bankovníctvom predstavil nový systém, ktorý umožňuje spoločnostiam stiahnuť si platbu za poskytnuté služby priamo z účtu zákazníka v inej krajine EÚ. Jeho výhody pocítia najmä majitelia dovolenkových domov, študenti a dôchodcovia žijúci v zahraničí.

Priame inkaso DeutschEnglishfrançais odbremeňuje spotrebiteľov od vypisovania šekov alebo platenia účtov prostredníctvom bankových prevodov. Obvykle sa využíva na platby pravidelne sa opakujúcich služieb, ako sú napr. poplatky za telefón, televíziu, plyn či predplatné časopisov.

Donedávna systém inkasa mohli využívať len spoločnosti sídliace v tej istej krajine ako banka zákazníka. V rámci nového systému však ponúka cezhraničné priame inkaso viac ako 2 500 bánk.

A to nie je všetko. Do novembra 2010 musia zaviesť cezhraničné priame inkaso všetky banky eurozóny. Banky v krajinách mimo eurozóny majú na jeho zavedenie čas do novembra 2014.

Keďže ide o dôležitý krok smerom k plne integrovanému hospodárstvu EÚ, systém podporujú nové pravidlá, ktoré majú zabezpečiť, aby bolo priame inkaso do inej krajiny rovnako jednoduché a bezpečné ako doma.

Európania môžu už teraz používať svoje debetné karty na výber peňazí v inej krajine a čoskoro by im mali umožniť aj bezhraničné nakupovanie. V konečnom dôsledku by mali byť zákazníci schopní vykonávať všetky bankové služby v celej EÚ prostredníctvom jedného domáceho účtu a jednej bankovej karty.

Na programe sa zúčastňuje okrem všetkých členských štátov EÚ aj Island, Nórsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a Monako.

Zákazníkov v blízkej budúcnosti čaká takisto jednoduchší presun účtu medzi bankami. Banky sa dohodli, že nová banka poskytne zákazníkovi plnú podporu pri zrušení starého účtu a prevodu zostatku na nový účet. Túto normu prijala väčšina národných bankových asociácií.

Viac o jednotnej oblasti platieb v eurách DeutschEnglishfrançais

Priame inkaso v EÚ DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy