Cesta

Bankovnictví bez hranic - 04/11/2009

Žena vybírající peníze z bankomatu © ES

Evropané mohou nyní z účtu ve své zemi platit inkaso v celé EU.

Tento měsíc začíná fungovat nový systém, v jehož rámci je možné, aby společnosti prováděly platby přímo z účtu zákazníka v jiné zemi EU. Přínosné je to především pro majitele rekreačních objektů, studenty a důchodce, kteří žijí v zahraničí.

Díky inkasu DeutschEnglishfrançais nemusejí bankovní klienti kvůli opakujícím se platbám pokaždé vypisovat šeky či platit převodem. Většinou se používá k hrazení poplatků za energie, vodu, telefon či za předplatné časopisů.

V minulosti se tento systém omezoval na společnosti, které se nacházely v téže zemi jako banka daného klienta. Podle nového systému již však více než 2 500 bank nabízí provádění inkasa přeshraničním způsobem.

Další kroky budou následovat: do listopadu 2010 je zavedení přeshraničního inkasa povinné pro všechny banky v eurozóně a do listopadu 2014 i pro banky mimo ni.

Systém je dalším důležitým krokem ke skutečně integrované ekonomice EU. Funguje podle nových předpisů, které zajišťují, aby i z jedné země do druhé bylo inkaso možné realizovat stejně snadno a bezpečně jako v rámci jedné země.

Evropané již mohou v zahraničí vybírat peníze debetními kartami. Do jisté míry je stále omezeno placení těmito kartami při nákupech. Cílem je umožnit, aby ke všem bankovním službám v celé EU mohli klienti používat pouze jediný účet a jedinou bankovní kartu.

Kromě 27 členských států EU se fungování systému účastní pět dalších zemí: Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Monako.

Brzo bude rovněž pro klienty snazší změnit banku v rámci své země. Banky se dohodly na tom, že nová banka by měla zákazníkovi být nápomocna s uzavíráním starého účtu a převodem zůstatku. Většina bankovních sdružení jednotlivých členských států již tuto zásadu přijala.

Další informace týkající se „jednotné oblasti pro platby v eurech“ DeutschEnglishfrançais

Inkaso v EU DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy