Ścieżka nawigacji

Recesję mamy za sobą, jednak poważne problemy pozostają. - 03/11/2009

Monety leżące na dodatku finansowym gazety © EC

Przewiduje się stopniowe ożywienie gospodarcze, jednak wzrost w przyszłym roku ma być powolny.

UE wychodzi z recesji: w drugiej połowie 2009 r. odnotowano wzrost PKB. Jednak z uwagi na silne spowolnienie na początku tego roku, prognozy na cały rok 2009 pozostają niezmienione: PKB ma spaść o 4 proc.

W dłuższej perspektywie wzrost gospodarczy ma wynieść 0,75 proc. w 2010 r. i 1,5 proc. w 2011 r.

Ożywienie gospodarcze jest głównie wynikiem poprawy wymiany handlowej i sytuacji finansowej na świecie. Polityka walutowa i wydatków publicznych również miały pozytywne oddziaływanie.

W przyszłym roku wiele czynników przyczyni się do ograniczenia wzrostu gospodarczego oraz popytu na towary i usługi w UE, m.in. wzrost stopy bezrobocia oraz zmniejszanie zadłużenia przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

W 2010 r. stopa bezrobocia ma wynieść 10,25 proc., a deficyt publiczny całej UE – 7,5 proc. PKB.

Po stagnacji w okresie recesji przewidywany jest wzrost cen konsumpcyjnych, jednak inflacja ma pozostać stosunkowo niska. Różnice w inflacji pomiędzy poszczególnymi krajami będą mniej wyraźne, niż miało to miejsce przed kryzysem.

W najbliższych miesiącach ożywienie gospodarcze ma być szczególnie odczuwalne. Nie wiadomo jednak, ile czasu ta tendencja utrzyma się. Kolejna prognoza gospodarcza, którą Komisja opublikuje w lutym, będzie dotyczyć dużych krajów UE.

Komisja zazwyczaj publikuje prognozy gospodarcze co kwartał – obszerne wiosną i jesienią oraz skromniejsze, okresowe, w lutym i we wrześniu.

Więcej na temat jesiennej prognozy gospodarczej Komisji English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki