Navigācijas ceļš

Lejupslīde ir beigusies, tomēr grūtību joprojām netrūkst - 03/11/2009

Monētas uz laikraksta finanšu lappuses ©EC

Mēs piedzīvojam pakāpenisku atveseļošanos, bet izaugsme nākamajā gadā būs niecīga.

Iekšzemes kopproduktam pieaugot šī gada otrajā pusē, ES ekonomikas lejupslīde ir beigusies. Tomēr gada sākumā reģistrētā ievērojamā krituma dēļ 2009. gada prognoze kopumā paliek nemainīga, un Komisija lēš, ka IKP samazinājums varētu sasniegt 4%.

Nākošgad ekonomikas attīstība, visdrīzāk, nepārsniegs 0,75 %, un 2011. gadā tā varētu sasniegt 1,5 %.

Uzlabošanos galvenokārt nosaka pozitīvās pārmaiņas pasaules tirdzniecībā un finanšu situācijā. Aktivitāti stimulē arī monetārā politika un valdības izdevumi.

ES vairāki faktori bremzēs pieprasījumu pēc precēm un pakalpojumiem un līdz ar to ierobežos izaugsmi 2010. gadā. To vidū ir augstais bezdarbs un mājsaimniecību un uzņēmumu vajadzība samazināt parādus.

2010. gadā ES bezdarbs sasniegs 10,25%, un budžeta deficīts — 7,5% no IKP.

Pēc stagnācijas lejupslīdes periodā patēriņa preču cenas, paredzams, pieaugs, bet inflācija joprojām saglabāsies relatīvi zema. Atšķirības starp dalībvalstīm inflācijas ziņā vairs nebūs tik izteiktas, kā pirms krīzes.

Atveseļošanās nākamajos mēnešos var būt pārsteidzoši strauja. Nav tikai skaidrs, vai tā būs noturīga. Komisija publicēs savu nākamo ekonomisko prognozi februārī. Tā būs par lielajām ES dalībvalstīm.

Komisija ekonomikas prognozes parasti publicē četrreiz gadā — pilnās prognozes pavasarī un rudenī un starpposma prognozes februārī un septembrī.

Lasīt vairāk par ES ekonomikas prognozi 2009. gada rudenī English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites