Cesta

Recese je za námi, hlavní problémy však přetrvávají - 03/11/2009

Mince rozházené na stránce novin s finanční rubrikou © ES

Podle prognóz dojde k postupnému oživení ekonomiky, ale příští rok by se měl růst opět zpomalit.

Evropská unie se vzpamatovává z recese – její HDP v druhé polovině letošního roku roste. V důsledku útlumu na začátku roku 2009 se však prognóza na celý tento rok v podstatě nemění: HDP má poklesnout o 4 %.

Podle předpovědí by hospodářství mělo vzrůst pouze o 0,75 % v roce 2010 a o 1,5 % v roce 2011.

Toto oživení vyplývá především z toho, že se na celosvětové úrovni zlepšuje situace obchodu i finančních podmínek. Přispívá k němu i měnová politika a vládní výdaje.

Příští rok bude růst oslaben několika faktory, které způsobí snížení poptávky po zboží a službách z EU. K těmto faktorům patří zvýšená míra nezaměstnanosti a potřeba snížit zadluženost domácností i podniků.

V roce 2010 dosáhne míra nezaměstnanosti v EU 10,25 % a veřejné zadlužení pravděpodobně vzroste na úroveň 7,5 % HDP.

Spotřebitelské ceny během recese stagnovaly. Nyní se mají začít zvyšovat, avšak inflace zůstane i nadále na relativně nízké úrovni. Rozdíly v míře inflace mezi jednotlivými státy budou méně výrazné než před krizí.

K překvapivě silnému oživení hospodářství by mohlo dojít v nadcházejících měsících. Otázkou však zůstává, zda bude možné tuto tendenci udržet. Ve své příští prognóze, která by měla vyjít v únoru, se Komise zaměří na velké státy EU.

Komise obvykle zveřejňuje hospodářské prognózy čtyřikrát za rok – komplexní jarní a podzimní prognózy a menší předběžné v únoru a v září.

Více informací o podzimní hospodářské prognóze Evropské komise na rok 2009 English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy