Ścieżka nawigacji

Derywaty pod kontrolą - 22/10/2009

Monety leżące na dodatku finansowym gazety ©EC

Zmiana paradygmatu w podejściu do finansowych instrumentów pochodnych

UE zapowiedziała, że planuje objęcie uregulowaniami rynku derywatów DeutschEnglishfrançais – skomplikowanych produktów finansowych uważanych za jedną z przyczyn kryzysu finansowego.

W 2010 roku Komisja wprowadzi przepisy mające na celu zmniejszenie zagrożenia, jakie mogą stanowić dla gospodarki te instrumenty finansowe. To kolejna inicjatywa UE na rzecz wzmocnienia kontroli przemysłu finansowego mająca zapobiec kolejnemu kryzysowi.

Unijny komisarz odpowiedzialny za usługi finansowe Charlie McCreevy powiedział, że plany Komisji są wyrazem „odejścia od tradycyjnego postrzegania derywatów jako instrumentów finansowych przeznaczonych do profesjonalnego użytku, które jako takie mogą być regulowane jedynie w niewielkim stopniu”.

Przygotowując akty prawne, w celu zapewnienia spójnego światowego podejścia, Komisja będzie współpracować z krajami grupy G20. Kraje te niedawno postanowiły wprowadzić ściślejszą kontrolę nad produktami pochodnymi, a amerykańska administracja zatwierdziła już potrzebne do tego celu akty prawne.

Derywaty to produkty finansowe, których wartość jest uzależniona od ceny wartości aktywów pierwotnych, takich jak odsetki czy ropa. Plan UE dotyczy derywatów będących przedmiotem obrotu pozagiełdowego (OTC), czyli negocjacji i transakcji bezpośrednio pomiędzy dwoma podmiotami.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat obrót tego rodzaju derywatami osiągnął niebywałe rozmiary − aktualnie wartość tego rynku w skali światowej sięga bilionów euro. Jednak w latach poprzedzających kryzys kupcy nie zdawali sobie sprawy z zagrożeń wynikających z niewypłacalności.

W unijnym planie chodzi o to, aby rynek derywatów był bardziej przejrzysty: aby standardowe wersje tych instrumentów były sprzedawane za pośrednictwem centralnych izb rozrachunkowych, co pozwoliłoby ograniczyć do minimum ryzyko niewypłacalności. Wszystkie inne transakcje musiałyby podlegać rejestracji.

Zgodnie z nowymi przepisami instytucje finansowe musiałyby podnieść zabezpieczenie i wysokość kapitału w przypadku transakcji, które nie są rozliczane centralnie.

Z kolei w innej kwestii finansowej Komisja zaprasza obywateli do przedstawienia swoich opinii DeutschEnglishfrançais . Chodzi o to, jak sprawić, aby banki w trudnej sytuacji nie zagrażały szeroko pojętemu systemowi finansowemu i żeby nie trzeba było ich ratować za pieniądze podatników. Kilka przypadków upadłości banków w czasie kryzysu finansowego pokazało, że potrzebujemy nowych narzędzi prawnych, które pomogą nam radzić sobie z transgranicznym wpływem tego rodzaju bankructw.

Ponieważ „żaden bank nie jest odporny na bankructwo”, komisarz Charlie McCreevy uważa, że potrzebne są „sensowne uregulowania”, które pozwolą przewidzieć ryzyko upadłości banku i jej zapobiec, a jeżeli to niemożliwe, dokonać reorganizacji banku.

Więcej na temat usług finansowych

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki