Navigačný riadok

Európske hospodárstvo sa zotavuje rýchlejšie, ako sa predpokladalo - 14/09/2009

Podnikateľ čítajúci noviny ©EC

Očakáva sa, že ekonomika porastie už v druhej polovici tohto roka. Odhady nie sú stopercentné, ale obavy z dlhej a hlbokej recesie miznú

Hospodárstvo EÚ vykazuje jasné znaky oživenia a zdá sa, že v druhej polovici tohto roka dokonca porastie. Z dôvodu výrazného poklesu ekonomiky na konci minulého a na začiatku tohto roka však ostáva celková prognóza na rok 2009 nezmenená: 4-percentný pokles HDP v EÚ aj v eurozóne.

Možno povedať, že zlepšené vyhliadky Európy odzrkadľujú pozitívne trendy inde vo svete. Predpokladá sa, že v niektorých regiónoch (hlavne v rozvíjajúcich sa štátoch Ázie) ekonomika počas nasledujúcich 6 mesiacov porastie.

Ale dôveru v budúci vývoj poskytujú aj špecificky európske dôvody: zlepšili sa podmienky na finančných trhoch, rastie hospodárska aktivita, ktorá je stimulovaná napríklad šrotovným alebo inými vládnymi výdavkami.

Inflácia vyjadrená indexom spotrebiteľských cien sa počas prvého polroka znižovala v dôsledku poklesu cien energií a potravín, ktoré v minulom roku zaznamenali rekordné úrovne. Ale kee ceny väčšiny komodít opäť rastú, predpokladá sa, že sa inflácia koncom roku 2009 opäť zvýši.

Pokiaľ ide o celý rok, ostane inflácia vyjadrená indexom spotrebiteľských cien na úrovni 0,9 % v EÚ a 0,4 % v eurozóne. Výhľad na budúci rok ostáva neistý, keďže pracovné trhy a verejné financie budú naďalej pociťovať dosahy hospodárskej krízy.

Prichádzajúce oživenie by mohlo byť prekvapivo silné. Uvidí sa, či bude aj udržateľné. Ďalšia prognóza, ktorú Komisia plánuje zverejniť v novembri, sa bude týkať ekonomických vyhliadok všetkých 27 členských krajín do konca roku 2011.

Komisia zvyčajne zverejňuje 4 ekonomické prognózy ročne – celkové prognózy na jar a jeseň a priebežné vo februári a septembri.

Táto priebežná prognóza English vychádza z aktualizovaných prognóz pre Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Španielsko a Spojené kráľovstvo, ktoré spolu tvoria približne 80 % HDP v EÚ.

 

Viac o priebežných ekonomických prognózach EÚ

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy