Ścieżka nawigacji

Europejska gospodarka powoli wychodzi na prostą - 14/09/2009

Przedsiębiorca czytający gazetę ©EC

UE spodziewa się zaobserwować w drugiej połowie 2009 r. powrót wzrostu gospodarczego. Prognozy pozostają niepewne, jednak obawy przed poważną i długotrwałą recesją słabną.

Gospodarka UE wykazuje wyraźne oznaki ożywienia – powrót wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2009 roku staje się coraz prawdopodobniejszy. Jednak z uwagi na silny spadek, który odnotowano pod koniec roku 2008 i na początku tego roku, prognozy na cały rok 2009 pozostają niezmienione: PKB ma spaść o 4 proc. zarówno w skali UE, jak i w strefie euro.

Polepszające się perspektywy dla Europy są w pewnym stopniu odbiciem pozytywniejszych prognoz w różnych zakątkach świata. Niektóre regiony, zwłaszcza wschodzące gospodarki krajów azjatyckich, spodziewają się w nadchodzącym półroczu wyraźnego wzrostu gospodarczego.

W Europie też mamy jednak swoje powody do optymizmu. Kondycja rynków finansowych uległa poprawie a działalność gospodarcza powraca do formy dzięki różnego rodzaju inicjatywom rządowym, takim jak programy złomowania samochodów.

Ceny towarów konsumpcyjnych spadły w pierwszej połowie tego roku w odpowiedzi na spadek kosztów energii i żywności, jaki nastąpił po zeszłorocznych wzrostach. Jednak większość cen towarów odnotowuje obecnie tendencję zwyżkową, zatem pod koniec 2009 r. stopa inflacji ma zgodnie z oczekiwaniami wzrosnąć.

W skali całego roku inflacja na rynku konsumpcyjnym prawdopodobnie pozostanie niezmieniona i będzie wynosić 0,9 proc. dla UE i 0,4 proc. dla strefy euro. Perspektywy na przyszły rok pozostają niepewne ze względu na sytuację rynków pracy i finansów publicznych, które ciągle odczuwają skutki kryzysu gospodarczego.

Nadchodzące ożywienie gospodarcze może być zadziwiająco silne. Dopiero się jednak okaże, czy uda się je utrzymać. Następne prognozy Komisji ukażą się w listopadzie i będą omawiać sytuację we wszystkich 27 krajach UE w perspektywie do końca roku 2011.

Komisja zwyczajowo publikuje prognozy gospodarcze co kwartał – obszerne wiosną i jesienią oraz skromniejsze, okresowe, w lutym i we wrześniu.

Podstawą dla tej prognozy okresowej English są zaktualizowane przewidywane wyniki dla Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, które razem wytwarzają około 80 proc. PKB Unii.

 

Więcej na temat okresowych prognoz gospodarczych UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki