Navigācijas ceļš

Stāvoklis ES tautsaimniecībā uzlabojas ātrāk nekā bija gaidāms - 14/09/2009

Uzņēmējs lasa avīzi ©EC

Gaidāms, ka 2009. gada otrajā pusē atsāksies ekonomikas izaugsme. Prognozes joprojām nav pilnīgi skaidras, tomēr bažas par smagu un ilgstošu recesiju mazinās.

Vairākas pazīmes skaidri liecina, ka ES tautsaimniecība atveseļojas un ka tās izaugsme varētu atsākties 2009. gada otrajā pusē. Tā kā 2008. gada beigās un 2009. gada sākumā notika strauja lejupslīde, prognoze 2009. gadam tomēr paliek nemainīga. Proti, sagaidāms, ka iekšzemes kopprodukts gan eirozonā, gan visā ES kopumā samazināsies par 4 %.

Šī pozitīvā tendence ES ekonomikā zināmā mērā sasaucas ar cerības rosinošām norisēm citur pasaulē. Dažos reģionos, piemēram, tajās Āzijas valstīs, kuras attīstās strauji, tuvākā pusgada laikā gaidāma ekonomikas izaugsme.

Tomēr ir dažas optimismu rosinošas tendences, kas raksturīgas tieši Eiropai. Uzlabojušies finanšu tirgus noteikumi, un pieaug saimnieciskās darbības aktivitāte. To sekmē atlaides tiem jaunu automašīnu pircējiem, kuri nodod savu veco auto, un citi valsts īstenotie stimulēšanas pasākumi.

Pirmajā pusgadā samazinājusies mazumtirdzniecības cenu inflācija. Arī enerģijas un pārtikas cenas vairs nav tajā rekordaugstajā līmenī, kādu tās bija sasniegušas pagājušogad. Tomēr lielākā daļa preču paliek dārgākas, un sagaidāms, ka inflācija 2009. gada otrajā pusē palielināsies.

Visticamāk, ka visā 2009. gadā kopumā mazumtirdzniecības preču inflācijas līmenis paliks nemainīgs, proti, būs 0,9 % visā ES un 0,4 % eirozonā. Nākamā gada prognoze joprojām ir neskaidra, jo darba tirgū un valsts finansēs krīzes sekas vēl ir jūtamas.

Iespējams, ka ekonomika atgūsies pārsteidzoši strauji. Tomēr vēl nav zināms, vai uz ilgu laiku. Komisijas nākamā prognoze, ko publicēs novembrī, būs par laikposmu līdz 2011. beigām visās 27 ES dalībvalstīs.

Komisija ekonomikas prognozes parasti publicē četrreiz gadā — izvērstas prognozes pavasarī un rudenī un ne tik detalizētas starpposma prognozes februārī un septembrī.

Šī starpposma prognoze English pamatojas uz atjauninātām prognozēm par Franciju, Itāliju, Lielbritāniju, Nīderlandi, Poliju, Spāniju un Vāciju. Minēto valstu ekonomika kopā veido 80 % Eiropas Savienības IKP.

 

Plašāk par ES ekonomikas starpposma prognozi

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites