Navigācijas ceļš

Finanšu stabilitātes ķīla - 27/05/2009

Degošas eiro banknotes © Reporters

Komisija izstrādājusi plānu, kā stingrāk uzraudzīt bankas Eiropas līmenī.

Pēdējā pusgadsimta visdestruktīvākā banku krīze ir uzskatāmi parādījusi, kā riskanti ieguldījumi spēj izjaukt līdzsvaru visā finanšu sistēmā un sašūpot veselas valstis. Gada sākumā šī problēma tika iztirzāta īpašā sammitā, kur ES līderi un 20 ekonomiski visspēcīgāko valstu English vadītāji apņēmās gādāt par stingrāku finanšu sistēmas uzraudzību, lai nepieļautu pārmērīga riska uzņemšanos.

“Starptautisko finanšu tirgu uzraudzība jāuzlabo gan ētisku, gan ekonomisku iemeslu dēļ,” norādīja Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu. “Komisija šobrīd nāk klajā ar priekšlikumiem, kā atjaunot uzticēšanos finanšu sistēmai, nodrošināties pret krīzēm nākotnē un turpināt izaugsmi un darbavietu izveidi.”

Pašlaik Eiropas banku sistēmas uzraudzība lielākoties notiek valstu līmenī. Komisija vēlas izveidot ES mēroga struktūru, kas meklētu riska elementus sistēmā un piedāvātu tiem risinājumus.

Šo struktūru — Eiropas Sistēmiskā riska padomi — vadītu Eiropas Centrālās Bankas prezidents, un tajā darbotos finanšu uzraudzības iestāžu un centrālo banku pārstāvji no katras dalībvalsts. Tās uzdevums būs pēc iespējas agrākā stadijā brīdināt par risku, kas apdraud tirgus stabilitāti, un ieteikt pretpasākumus.

Komisija arī ierosina izveidot Eiropas Finanšu uzraudzības sistēmu, kurā konsekventi uzraudzītu finanšu iestādes, kas darbojas vismaz divās ES dalībvalstīs. Šajā sistēmā Eiropas banku, apdrošināšanas un vērtspapīru tirdzniecības iestādes pārraudzītu un koordinētu valsts līmeņa uzraudzības darbu.

Šis dubultierosinājums DeutschEnglishfrançais, kas patiesībā ir viens no galvenajiem elementiem ES atbildē uz ekonomikas krīzi, uzlabotu finanšu tirgu drošību no ieguldītāju viedokļa un atjaunotu uzticēšanos sistēmai. Abi priekšlikumi arī palīdzēs konsolidēt Eiropas finanšu pakalpojumu tirgu.

Pēc 2008. gada oktobra, kad gandrīz vai sabruka Eiropas banku sistēma, priekšsēdētājs Barrozu izveidoja banku ekspertu grupu bijušā Starptautiskā Valūtas fonda priekšsēdētāja Žaka de Larosjēra vadībā, lai meklētu iespējas, kā uzlabot finanšu uzraudzību. Priekšlikumi izstrādāti, pamatojoties uz šīs darba grupas ieteikumiem. Gaidāms, ka ES līderi tos izskatīs sanāksmē jūnijā.


Plašāk par finanšu sistēmas reformu DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites