Navigačný riadok

Prepad ekonomiky EÚ sa zastaví v dôsledku účinkov opatrení - 04/05/2009

Podnikateľ čítajúci noviny ©EC

EÚ prechádza najhoršou recesiou od 2. svetovej vojny. Inflácia sa spomalila, trh práce a verejné financie však výrazne trpia. Situácia by sa mala stabilizovať v roku 2010.

Podľa najnovšej oficiálnej hospodárskej prognózy English sa na rok 2009 predpokladá 4-percentný hospodársky pokles. V roku 2008 dosiahol rast len 0,8 %. Takmer všetky členské štáty EÚ boli výrazne postihnuté globálnou finančnou krízou, výrazným poklesom svetového hospodárstva a v niektorých prípadoch pretrvávajúcim prepadom na realitnom trhu.

Očakáva sa však, že po tom, ako sa ukážu účinky fiškálnych a monetárnych stimulov, sa vývoj koncom roka 2010 otočí (napriek tomu, že sa celkový ročný rast v roku 2010 odhaduje na -0,1 %). Tieto čísla, ktoré sú v princípe rovnaké pre EÚ a pre eurozónu, sú v porovnaní s jesennou prognózou a januárovou priebežnou prognózou upravené smerom nadol.

Inflácia počas nedávnych mesiacov prudko poklesla. Očakáva sa, že inflácia podľa HICP English , ktorá je oficiálnym ukazovateľom, dosiahne v roku 2009 menej ako 1 % v EÚ (0,5 % v eurozóne) a v roku 2010 sa postupne zvýši na približne 1,25 %.

Predpokladá sa, že zamestnanosť poklesne tento rok o 2,5 % v EÚ a v eurozóne a o ďalších 1,5 % na budúci rok. Je teda možné, že v období 2009 – 2010 zanikne v EÚ približne 8,5 milióna pracovných miest. Na porovnanie – počas rokov 2006 až 2008 bolo vytvorených 9,5 milióna pracovných príležitostí.

Hospodárska kríza výrazne zasiahla aj verejné financie. V EÚ sa očakáva viac než dvojnásobné zvýšenie deficitov členských štátov EÚ (z 2,3 % HDP v roku 2008 na 6% a ďalšie zvýšenie v roku 2010 na 7,25 %). Ide o dôsledok klesajúcich daňových príjmov a vysokých verejných stimulov na oživenie hospodárstva.

V čase najhoršej globálnej recesie od 2. svetovej vojny sú výhľady stále neisté. Veľa závisí od následkov finančnej krízy, t. j. ako budú rôzne odvetvia hospodárstva reagovať na vývoj v zahraničí, a od reálnej účinnosti fiškálnych a monetárnych stimulov.

Komisia publikuje svoje hospodárske prognózy štyrikrát do roka. Súhrnné jarné a jesenné odhady pokrývajú rast, infláciu, zamestnanosť, schodok verejných financií a zadlženosť pre všetky členské štáty EÚ a niekoľko krajín mimo EÚ. Menšie priebežné prognózy, ktoré sa zvyčajne zverejňujú vo februári a septembri, skúmajú hospodársky vývoj od predchádzajúcej prognózy len pre najväčšie ekonomiky.

Finančná a hospodárska kríza – fakty a politiky DeutschEnglishespañolfrançaisportuguês

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy