Cesta

Slábnoucí ekonomika EU se má díky opatřením stabilizovat - 04/05/2009

Obchodník čte noviny © ES

EU prochází nejhorší recesí od 2. světové války. Inflace se zpomalila, zato zaměstnanost a veřejné finance jsou v obrovských problémech. Situace by se měla stabilizovat v roce 2010.

Nejnovější oficiální ekonomická prognóza English počítá s 4% propadem ekonomiky EU v roce 2009 (v roce 2008 přitom dosáhla růstu 0,8 %). Na téměř všechny země EU těžce dopadla finanční krize, prudké zhoršení celosvětové hospodářské situace a v některých zemích také korekční zásahy na trhu s bydlením.

Začínají nicméně působit rozpočtová a měnová stimulační opatření, a proto se předpokládá, že se ekonomika ke konci příštího roku vrátí k růstu (celková prognóza však pro rok 2010 předpovídá −0,1 %). Údaje pro eurózonu a EU jako celek jsou v podstatě tytéž a oproti podzimní a lednové prognóze jsou pesimičtější.

V uplynulých měsících prudce poklesla inflace. Inflace (měřená oficiálním indexem HICP English ) má dosáhnout v roce 2009 v EU necelého 1 % (v eurozóně 0,5 %) a v roce 2010 podle předpokladů postupně poroste asi na 1,25 %.

Zaměstnanost má letos klesnout asi o 2,5 % v EU i eurozóně a příští rok o další 1,5 %. Je možné, že celkově v EU v letech 2009-10 přijdeme přibližně o 8,5 milionu pracovních míst. V letech 2006 až 2008 jich přitom bylo 9,5 milionu vytvořeno.

Otřes utrpěly i veřejné finance. Celkově letos rozpočtové deficity jednotlivých členských států EU přesáhnou dvojnásobek loňských hodnot (z 2,3 % HDP v roce 2008 na 6 % letos a 7,25 % v roce 2010). Vyplývá to z tenčících se daňových příjmů a vysokých veřejných výdajů, jimiž se financuje obnova hospodářství.

Vyhlídky jsou za podmínek této celosvětové recese, nejhlubší od 2. světové války, stále nejasné. Hodně bude záležet na působení následků finanční krize, na tom, jak se různé části ekonomiky vyrovnají s děním mimo jejich sektor a jak účinná budou rozpočtová a měnová podpůrná opatření.

Komise zveřejňuje ekonomické prognózy čtyřikrát ročně. Komplexní jarní a podzimní prognóza se týká růstu, inflace, zaměstnanosti, schodku veřejných rozpočtů a dluhu veřejného sektoru všech členských států EU a několika dalších zemí. Menší průběžné prognózy, které se zpravidla zveřejňují v únoru a září, vycházejí z vývoje od předcházející předpovědi a týkají se jen největších ekonomik.

Finanční a ekonomická krize – fakta a politiky DeutschEnglishespañolfrançaisportuguês

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy