Navigačný riadok

EÚ iniciuje krízové opatrenia G20 - 02/04/2009

Mirek Topolánek a José Manuel Barroso© EC

G20 sa dohodli na záchrannom balíku vo výške 1,1 bilióna dolárov (832 miliárd eur) – posilní sa MMF a iné inštitúcie a sprísnia sa pravidlá finančného trhu.

Dohodu privítala aj EÚ, ktorá stojí v čele úsilia zameraného na ukončenie laxných bankových praktík, ktoré viedli k finančnej kríze.

V súlade s návrhmi Únie prijali lídri G20 English opatrenia, ktoré podporujú transparentnosť a predchádzajú systémovým ohrozeniam a prijímaniu neprimeraného rizika. Ide napríklad o nové pravidlá týkajúce sa platov a bonusov pre bankárov (systém ich odmeňovania vyvolal pobúrenie verejnosti) a daňových rajov, ktoré nie sú ochotné spolupracovať v otázkach daňových informácií.

Samit v Londýne bol druhým krokom dvadsiatky v boji proti finančnej kríze, ktorá so sebou priniesla najväčšiu recesiu od 30-tych rokov. Predošlé stretnutie G20 sa uskutočnilo minulý rok v novembri vo Washingtone.

Aby pomohli krajinám potykajúcim sa s problémami, lídri skupiny schválili 500 miliárd dolárov (370 miliárd eur) pre Medzinárodný menový fond (MMF), čím sa jeho zdroje zvýšia na 750 miliárd dolárov (556 miliárd eur) EÚ prispeje sumou 75 miliárd eur. Ďalším opatrením týkajúcim sa MMF je nová alokácia zvláštnych práv čerpania (SDR) vo výške 250 miliárd dolárov (185 miliárd eur) pre členské krajiny bojujúce s krízou. MMF požiadal o navýšenie svojich zdrojov po tom, ako nedávno poskytol významné finančné injekcie viac ako tuctu krajín.

Ďalších 100 miliárd dolárov (74 miliárd eur) je určených na pomoc rozvojovým krajinám, ktoré budú poskytované prostredníctvom bánk založených darcovskými krajinami. Na obnovu obchodných tokov je určených 250 miliárd dolárov (185 miliárd eur).

Okrem týchto prostriedkov pumpujú do svetového hospodárstva peniaze aj vlády a centrálne banky na celom svete. Lídri G20 uviedli, že stimuly dosiahnu na budúci rok celkovú sumu 5 biliónov dolárov (3,7 bilióna eur). Ide o najväčšiu finančnú injekciu v dejinách. Lídri dvadsiatky predpokladajú, že následkom vynaložených prostriedkov vzniknú milióny pracovných miest po celom svete.

Skupina G20 takisto poverila Svetovú obchodnú organizáciu, aby označila tie krajiny, ktoré sa uchýlili k protekcionizmu. Skupina sľúbila, že sa bude snažiť o rýchle ukončenie obchodných dohovorov z Dohy, ktoré by mohli priniesť do svetovej ekonomiky ďalších 150 miliárd dolárov.

V súlade s odporúčaniami EÚ zohrávajú medzinárodné inštitúcie v pláne G20 väčšiu úlohu pri monitorovaní hospodárskych rizík. Okrem toho dáva plán väčšiu váhu hlasom nových a rozvíjajúcich sa ekonomík.

Samit G20 – komuniké English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy