Cesta

EU v čele skupiny G20 při řešení hospodářské krize - 02/04/2009

Mirek Topolánek a José Manuel Barroso © ES

Skupina G20 se dohodla, že v rámci pomoci světové ekonomice poskytne MMF a dalším institucím 1,1 bilionu dolarů (832 miliard eur) a zpřísní pravidla pro finanční trhy.

Evropská unie, která se od začátku snaží podnikat rázná opatření proti nepoctivým praktikám bank, jež finanční krizi způsobily, tuto dohodu z Londýna uvítala.

Skupina 20 English čelných představitelů světa přijala návrhy Unie a oznámila opatření, která by měla podpořit transparentnost a ochránit před nebezpečími, jež mohou ohrozit celý systém, a nadměrným rizikem, které banky tolerovaly. Patří mezi ně například nová pravidla o stanovování platů a bonusů bankéřů, jež podnítily hněv veřejnosti. Nastane také konec daňových rájů, které neposkytují informace o daních.

Summit v Londýně byl druhým krokem skupiny v boji proti celosvětové finanční krizi, jež je největší od recese ve 30. letech 20. století. Předchozí schůzka G20 se konala loni v listopadu ve Washingtonu.

Na pomoc nejhůře postiženým zemím vyčlenili vedoucí představitelé 500 miliard dolarů (370 miliard eur) pro Mezinárodní měnový fond, čímž se jeho zdroje zvýší na 750 miliard dolarů (556 miliard eur). Evropská unie přispěje na tuto částku 75 miliardy eur. Dále se vedoucí představitelé G 20 dohodli na navýšení přechodného úvěru MMF pro nejhůře postižené členské země na 250 miliard dolarů (185 miliard eur). Poté, co MMF nedávno poskytl finanční pomoc více než tuctu zemím, požádal o další prostředky, aby mohl nadále fungovat jako světový půjčovatel v poslední instanci.

Dalších 100 miliard dolarů (74 miliard eur) poskytnou dárcovské země prostřednictvím svých bank na financování rozvoje. Na oživení obchodu bude použito 250 miliard dolarů (185 miliard eur).

Všechny tyto prostředky budou poskytnuty navíc k penězům, jež do světové ekonomiky pumpují vlády a centrální banky zemí celého světa. Podle vedoucích představitelů by měl ekonomický stimul do příštího roku dosáhnout celkové výše 5 bilionů dolarů (3,7 bilionu eur), což je doposud největší pomoc světovému hospodářství. Očekává se, že by to mělo pomoci vytvořit miliony pracovních míst na celém světě.

Skupina G20 také požádala Světovou obchodní organizaci, aby zveřejňovala jména těch zemí, které se uchýlí k protekcionismu. Zavázala se rovněž urychleně dokončit jednání o obchodu z Doha, což by mohlo přispět k povzbuzení světové ekonomiky částkou 150 miliard dolarů.

V souladu s doporučeními EU přiznala G20 mezinárodním finančním institucím důležitější roli při sledování hospodářských rizik. Stejně tak rozvojové a rozvíjející se ekonomiky získaly v těchto institucích silnější hlas.

Prohlášení vedoucích představitelů na summitu G20 English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy