Cesta

Výrazné snížení poplatků za ochranné známky - 31/03/2009

Logo úřadu spravujícího ochranné známky EU © OHIM

Podnikům se výrazně sníží náklady na přihlášení ochranné známky EU.

V souvislosti se silným hospodářským růstem v EU před nástupem finanční krize se v posledních letech výrazně zvýšila poptávka pro právech k ochranným známkám, což způsobilo nečekaný rozpočtový přebytek.

Ačkoli k prvnímu snížení poplatků za přihlášení ochranné známky došlo v roce 2005, Úřad pro harmonizaci vnitřního trhu (OHIM) DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano, který odpovídá za přihlašování ochranných známek v EU, nyní disponuje hotovostní rezervou přesahující 300 milionů eur. Jelikož se jedná o neziskovou organizaci, není taková finanční rezerva povolena. Po dlouhém vyjednávání se země EU dohodly, že uvedené poplatky opět sníží – tentokrát o 40 %.

Úřad OHIM byl založen v roce 1996 a je financován pouze z poplatků hrazených podniky, které využívají jeho služeb. Doposud si v EU nechaly podniky z celého světa přihlásit přes 500 000 ochranných známek, díky nimž je ostatním společnostem znemožněno používat stejné názvy, loga či slogany.

Ochranné známky mají pro podniky velkou hodnotu, protože je a jejich produkty odlišují od ostatních. Výhodné jsou však také pro spotřebitele, jelikož jim pomáhají rozpoznat pravé zboží od podřadné kopie.

V dnešní době společnosti za tuto ochranu platí dva různé poplatky: jeden za používání ochranné známky a druhý za její přihlášení. Od května se zavede jednotný poplatek, čímž se ušetří čas.

Kromě toho se celkové náklady na zaslání žádosti na tiskopise sníží z 1750 eur na 1050 eur. Společnosti, které podají žádost elektronicky, budou platit ještě méně: 900 eur namísto současných 1600 eur. Tolik stojí ochranná známka vydaná přímo Evropskou unií. Za ověření mezinárodní ochranné známky zaplatíte v EU 870 eur (dříve 1450 eur).

Komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy uvedl, že toto snížení poplatků podnikům ušetří 60 milionů eur ročně, a zároveň se tak podnikatelskému sektoru ulehčí situace, což je pro oživení ekonomiky zásadní. Nižší poplatky uvítají především menší podniky, pro něž registrace ochranné známky představuje často komplikace.

Evropská unie rovněž brzy spustí fórum na téma boje proti prodeji padělaného zboží, nelegálnímu stahování z internetu a jiným typům porušování práv duševního vlastnictví DeutschEnglishfrançais. V rámci tohoto fóra se budou setkávat odborníci z veřejného i soukromého sektoru, aby o uvedené problematice diskutovali a snažili se najít řešení. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se v současné době celosvětově obchoduje s padělaným zbožím v hodnotě 150 miliard eur.

Více informací o ochraně práv v EU DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy