Navigačný riadok

Päť štátov prekročilo obmedzenia deficitu dohodnuté v rámci EÚ - 24/03/2009

Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquin Almunia © EC

Komisia vyzýva členov EÚ, aby dostali svoje rozpočtové schodky pod kontrolu

S ohľadom na skutočnosť, že hospodárska kríza požiera verejné financie, prekročia pravdepodobne rozpočtové schodky v piatich štátoch 3 % hrubého domáceho produktu, čo je hranica povolená EÚ.

Kvôli obavám z vplyvu na stabilitu eurozóny navrhuje Komisia lehoty na zníženie rozpočtových schodkov pod dohodnutý strop. Všetkých päť štátov – Francúzsko, Grécko, Írsko, Spojené kráľovstvo a Španielsko už tento 3-percentný strop prekročili minulý rok.

Od Írska sa požaduje, aby svoj schodok dostalo do súladu s pravidlami do roku 2013. Francúzsko a Španielsko by tak mali urobiť do roku 2012. Grécko by malo konsolidovať svoj schodok do roku 2010 a Spojené kráľovstvo by malo získať kontrolu nad deficitom počas obdobia 2013 až 2014.

Navrhované termíny musia s konečnou platnosťou schváliť lídri EÚ.

Schodky narástli v dôsledku poklesu daňových príjmov a nárastu výdavkov, ako je podpora v nezamestnanosti. Vlády súčasne používajú peniaze zo štátnej kasy na stimuláciu rastu a investícií a na boj proti najhoršej hospodárskej kríze od druhej svetovej vojny. Predpokladá sa, že celkovo napumpujú štáty EÚ do hospodárstva 3,3 % HDP EÚ, t. j. takmer 400 miliárd eur počas dvoch rokov.

Podľa právnych predpisov EÚ musia krajiny eurozóny aj kandidáti o členstvo udržovať rozpočtové schodky pod úrovňou 3 % HDP. Tieto pravidlá, ktoré sú súčasťou paktu stability a rastu EÚ, bránia rozpočtovej nerovnováhe, ktorá by mohla podkopať dôveru v eurozónu.

Aj keď je Spojené kráľovstvo mimo eurozóny, snaží sa tieto pre neho nezáväzné pravidlá dodržiavať.

Podľa prognózy Komisie z januára by mal tohtoročný schodok rozpočtu dosiahnuť viac ako 5 % vo Francúzsku, takmer 6 % v Španielsku, 11 % v Írsku a minimálne 9 % v Spojenom kráľovstve. Schodok v Grécku, ktorý sa datuje do roku 2007, bol 3,7 % v roku 2008 a očakáva sa, že aj tento rok zostane nad limitom.

Komisia takisto vyzýva k reštriktívnym opatreniam na Cypre v obavách z toho, že schodok by mohol v nasledujúcich rokoch prudko narásť. Na Cypre sa tento rok očakáva schodok vo výške 1 % v dôsledku uplatnenia balíka hospodárskych stimulov.

Lídri EÚ vyjadrili obavy z nárastu rozpočtovej nerovnováhy. Na marcovom samite z ich úst zaznelo, že štáty EÚ by sa čo najskôr mali vrátiť k schodkom, ktoré „sú v súlade s trvalo udržateľnými verejnými financiami“.

Viac o postupe EÚ pri nadmernom schodku

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy