Ścieżka nawigacji

Pięć państw UE może przekroczyć dopuszczalny limit deficytu budżetowego - 24/03/2009

Komisarz do spraw gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia © EC

Komisja wzywa kraje UE do ograniczenia deficytu budżetowego

W związku z kryzysem gospodarczym, który pochłania środki publiczne, deficyt budżetowy w pięciu krajach członkowskich UE może przekroczyć 3 proc. produktu krajowego brutto, czyli limit wyznaczony przez UE.

W trosce o stabilność strefy euro Komisja proponuje tym państwom wyznaczenie terminu, w którym będą się one musiały dostosować do obowiązujących reguł. W zeszłym roku wszystkie te kraje, czyli Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia i Wielka Brytania, odnotowały deficyt budżetowy powyżej 3 proc. PKB.

Irlandia ma uregulować swój deficyt budżetowy do roku 2013, Francja i Hiszpania do roku 2012, a Grecja powinna odzyskać kontrolę nad deficytem do roku 2010. Termin dla Wielkiej Brytanii to rok 2013-2014.

Ostateczną decyzję co do proponowanych terminów podejmą przywódcy państw UE.

Deficyt budżetowy pogłębia się, w miarę jak maleją dochody podatkowe, a rosną wydatki socjalne, np. na zasiłki dla bezrobotnych. Z kolei rządy sięgają do szkatuł państwowych, aby ożywić inwestycje i wzrost gospodarczy, a tym samym złagodzić skutki najpoważniejszego kryzysu gospodarczego od czasów II wojny światowej. W ciągu dwóch lat kraje UE planują zasilić gospodarkę kwotą około 400 mld euro, czyli 3,3 proc. unijnego PKB.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zarówno aktualni, jak i potencjalni członkowie strefy euro muszą utrzymać deficyt poniżej 3 proc. PKB. Zasady będące częścią unijnego paktu stabilności i wzrostu pomagają utrzymywać równowagę, bez której strefa euro mogłaby stracić na wiarygodności.

Pozostająca poza strefą euro Wielka Brytania nie jest związana tymi przepisami, ale stara się do nich stosować.

Ze styczniowych prognoz Komisji wynika, że w tym roku deficyt Francji może osiągnąć ponad 5 proc., Hiszpanii − prawie 6 proc., Irlandii − 11 proc., a Wielkiej Brytanii co najmniej 9 proc. W przypadku Grecji, która przekroczyła limit w 2007 roku, deficyt wynosił w 2008 roku 3,7 proc. W tym roku prawdopodobnie również będzie wyższy niż dopuszczalne 3 proc.

Komisja zwróciła szczególną uwagę na Cypr, ostrzegając, że w najbliższych latach deficyt tego kraju może gwałtownie wzrosnąć. W tym roku, w wyniku wdrożenia gospodarczego pakietu stymulacyjnego, deficyt budżetowy Cypru powinien wynieść 1 proc. PKB.

Przywódcy państw UE wyrazili swoje obawy w związku z rosnącym deficytem budżetowym wielu państw. Na marcowym spotkaniu na szczycie stwierdzili oni, że kraje UE powinny jak najszybciej ograniczyć deficyt budżetowy do poziomu zapewniającego stabilność finansów publicznych.

Informacje na temat procedury nadmiernego deficytu

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki