Naršymo kelias

Penkios šalys viršijo ES deficito ribas - 24/03/2009

Už ekonomikos ir pinigų reikalus atsakingas Europos Komisijos narys Joaquinas Almunia © EB

Komisija ragina ES valstybes nares mažinti biudžeto deficitą

Numatoma, kad dėl neigiamo ekonominės krizės poveikio viešiesiems finansams penkių ES šalių biudžeto deficitas viršys leistiną ribą – 3 % bendrojo vidaus produkto.

Susirūpinusi dėl euro zonos stabilumo Komisija penkioms šalims – Prancūzijai, Graikijai, Airijai, Ispanijai ir JK – pasiūlė biudžeto deficito sumažinimo terminus, po kurių jų biudžeto deficitas turėtų atitikti leistiną dydį. Visos šios šalys 3 % biudžeto deficito ribą viršijo jau praėjusiais metais.

Airija biudžeto deficitą raginama sumažinti iki 2013 m., Prancūzija ir Ispanija – iki 2012 m. Graikija tai turėtų padaryti iki 2010 m., o JK – iki 2013–2014 m.

Galutinai dėl pasiūlytų terminų turės nuspręsti ES šalių ir vyriausybių vadovai.

Biudžeto deficitas išaugo dėl labai sumažėjusių mokestinių pajamų ir padidėjusių socialinių išlaidų, pavyzdžiui, nedarbo išmokų. Siekdamos skatinti augimą bei investicijas ir įveikti didžiausią nuo II Pasaulinio karo ekonomikos nuosmukį, vyriausybės griebiasi valstybių iždo lėšų. Numatoma, kad per ateinančius dvejus metus ES šalys siekdamos atgaivinti ekonomiką iš viso investuos apie 400 mlrd. eurų – 3,3 % ES BVP.

Pagal ES taisykles esamų ir potencialių euro zonos narių biudžeto deficitas turi būti mažesnis nei 3 % BVP. Šiomis taisyklėmis, kurios yra ES stabilumo ir augimo pakto dalis, siekiama užkirsti kelią pusiausvyros sutrikimams, dėl kurių galėtų kilti nepasitikėjimas euro zonos stabilumu.

Šių taisyklių bando laikytis ir JK, nors to daryti ir neprivalo, nes nėra euro zonos narė.

Remiantis sausio mėnesio Komisijos prognozėmis, šiais metais Prancūzijos biudžeto deficitas bus didesnis kaip 5 %, Ispanijos – beveik 6 %, Airijos – 11 %, o JK – ne mažesnis kaip 9 %. Graikija leistiną biudžeto deficito ribą viršijo jau 2007 m. 2008 m. jos biudžeto deficitas siekė 3,7 %. Prognozuojama, kad leistina biudžeto deficito riba Graikijoje bus viršijama ir šiais metais.

Komisija atsargumo priemonių paragino imtis ir Kiprą, nes jo biudžeto deficitas taip pat gali sparčiai išaugti per ateinančius metus. Įgyvendinus ekonomikos atgaivinimo paketą, Kipro biudžeto deficitas šiais metais turėtų būti 1 %.

ES šalių vadovai pareiškė susirūpinimą dėl augančio biudžeto deficito. Kovo mėn. aukščiausiojo lygio susitikime jie pažymėjo, kad ES šalys turėtų kuo greičiau sumažinti deficitą tiek, kad būtų užtikrinti tvarūs valstybių finansai.

Daugiau apie ES perviršinio deficito procedūrą

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos