Cesta

Pět zemí překročilo limit EU pro schodek rozpočtu - 24/03/2009

komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquin Almunia © ES

Komise vyzývá členské státy EU, aby se vypořádaly s rozpočtovými schodky

V důsledku ekonomické krize dochází k zatěžování veřejných financí a v pěti zemích pravděpodobně schodek rozpočtu překročí 3 % hrubého domácího produktu, což je nad hranicí, kterou EU povoluje.

Komise má obavy, jaký to bude mít účinek na stabilitu v eurozóně, a tak navrhuje lhůty, v nichž by se měl tento nedostatek napravit. Ve všech pěti zemích (ve Francii, Řecku, Irsku, Španělsku a ve Spojeném království) byl již přitom 3% limit pro schodek rozpočtu překročen loni.

Irsko by mělo schodek rozpočtu srovnat do roku 2013, Francie a Španělsko do roku 2012, Řecko by mělo deficit dostat pod kontrolu v roce 2010 a Spojené království má lhůtu do roku 2013–14.

O navržených lhůtách rozhodnou vrcholní představitelé EU.

Deficit roste v důsledku prudkého poklesu daňových příjmů a vyšších výdajů v sociální oblasti, např. na podpory v nezaměstnanosti. Vlády mezitím sahají do státních pokladen, aby nastartovaly růst a investice a bojovaly s nejhorším ekonomickým propadem od druhé světové války. Celkově členské státy EU podle odhadů za dva roky do ekonomiky nalijí 3,3 % HDP Evropské unie, tj. asi 400 miliard eur.

Podle pravidel EU musejí současní i potenciální členové eurozóny udržovat deficit svého rozpočtu pod 3 % HDP. Tato pravidla (tvořící součást Paktu EU o stabilitě a růstu – fungují jako prevence nerovnováhy, kvůli níž by mohla být narušena důvěra v eurozónu.

Spojené království do eurozóny nepatří, a tak pro něj tato pravidla nejsou závazná. Snaží se je nicméně dodržovat.

Z lednové prognózy Komise vyplývá, že schodek rozpočtu bude letos překročen o více než 5 % ve Francii, skoro o 6% ve Španělsku, o 11 % v Irsku a nejméně o 9 % ve Spojeném království. Schodek rozpočtu v Řecku, k němuž došlo v roce 2007, dosáhl v roce 2008 výše 3,7 % a nad limitem zůstane i letos.

Ke zdrženlivosti Komise rovněž vyzvala Kypr, protože jeho schodek rozpočtu by mohl v příštích letech rychle růst. Očekává se, že poté, co Kypr zavede balíček podpůrných ekonomických opatření, dosáhne letos jeho deficit 1 %.

Vrcholní předstvitelé EU vyslovili v souvislosti s rostoucími rozpočtovými schodky obavy. Na svém březnovém summitu uvedli, že členské státy EU by rozpočtové schodky co nejdříve měly stlačit na úroveň, „která je v souladu s udržitelnými veřejnými financemi“.

Další informace k postupu EU při nadměrném schodku

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy