Navigācijas ceļš

ES karogs un dalībvalstu karogi © EK

Komisija aicina ES līderus pēc iespējas ātrāk atjaunot uzticību finanšu tirgos un publicē priekšlikumu par finanšu sistēmas visaptverošu reformu.

Piedāvātajā plānā aicināts ieviest uzraudzības sistēmu EnglishPDF, kurā stingrāka pārraudzība, ko veic ES līmenī, būtu apvienota ar skaidri noteiktas valstu uzraudzītāju lomas saglabāšanu. Plāna pamatā ir banku nozares ekspertu grupas ziņojums, ko pasūtījusi ES. Grupu vada Francijas Centrālās bankas agrākais vadītājs Žaks de Larosjērs.

Komisija piekrīt darba grupas viedoklim, ka jāizveido visas Eiropas mēroga iestāde, kuras uzdevums būtu uzraudzīt ekonomiku apdraudošus faktorus. Tā pozitīvi vērtē arī grupas ieteikumu, ka visām 27 dalībvalstīm būtu jāpieņem vienoti regulējuma standarti, tomēr banku uzraudzība jāatstāj valsts regulatoru ziņā.

Tagad plāns nodots Eiropas Savienības Padomei, un to izskatīs Eiropadomes sanāksmē, kas notiks martā. ES līderu mērķis ir sagatavoties divdesmit rūpnieciski attīstīto valstu un jaunattīstības valstu grupas (G-20) sanāksmei, kas aprīlī notiks Londonā. G-20 grupas sanāksmes darba kārtībā būs regulējuma reforma, un ES vēlas kā vienots bloks izteikt aicinājumu uzlabot globālo finanšu sistēmu.

Eiropadomes pavasara sanāksmei “jādod pārliecinošs signāls iedzīvotājiem, uzņēmumiem un visai pasaulei. Jā, šo krīzi var pārvarēt. Jā, Eiropā valda vienotība, pārliecība un apņēmība uzvarēt šajā cīņā”, teica Komisijas priekšsēdētājs Barrozu.

ES līderiem piedāvātajā plānā paredzēti pasākumi, ar kuru palīdzību iespējams mazināt risku un atjaunot uzticību finanšu tirgos, tostarp ierosināts stingrāk uzraudzīt atalgojuma politiku bankās.

Eiropas Savienības 27 dalībvalstis šogad aptuveni 3,3% ES iekšzemes kopprodukta tērē pasākumiem, kuru mērķis ir saglabāt ekonomikas izaugsmi. Komisija aicina ES līderus vienoties par skaidriem turpmākās rīcības principiem, piemēram, brīvas tirdzniecības principu, ekonomiku ar zemu oglekļa dioksīda emisijas līmeni un budžeta disciplīnu.

Krīzes dēļ radušās bažas, ka dažas ES dalībvalstis savu ekonomiku cer stimulēt ar protekcionisma palīdzību. Neformālā sanāksmē, kas notika 1. martā, ES līderi apsolīja neveikt pasākumus, kas varētu dezintegrēt ES vienoto tirgu.

ES dalībvalstīm būtu arī aktīvāk jāveic pasākumi, lai mazinātu bezdarbu. Tas 2010. gadā varētu sasniegt 10% (pirmo reizi kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem).

 

Finanšu krīze — fakti un politika DeutschEnglishespañolfrançaisportuguês

 

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites