Navigačný riadok

Aby sa finančná kríza už nezopakovala - 25/02/2009

Euromince a okuliare na finančných novinách © EC

Európski odborníci odporúčajú prísnejší dohľad ako prevenciu proti opakovaniu finančnej krízy.

Skupina finančných expertov predložila 31 podrobných odporúčaní EnglishPDF na sprísnenie dohľadu nad finančnými inštitúciami a trhmi EÚ.

V správe navrhujú okrem iného vytvorenie spoločných pravidiel pre investičné fondy vo všetkých 27 členských krajinách, stanovenie limitov na bonusy pre bankárov v súlade so záujmami akcionárov a založenie systému krízového riadenia pre európsky finančný sektor.

V odporúčaniach sa hovorí aj o dvoch nových kontrolných systémoch EÚ zameraných na finančný dohľad a riadenie rizika.

„Teraz je rad na Komisii, aby tieto odporúčania zhodnotila a konala. Budúci týždeň, 4. marca, Komisia vydá prvé predbežné hodnotenie hlavných záverov správy,“ vyhlásil predseda Komisie José Manuel Barroso. „Pracujúci a rodiny v celej Európe i na svete pocítili dôsledky hazardovania na finančných trhoch. Komisia je presvedčená, že niečo také sa už nesmie opakovať.“

Skupine expertov predsedal bývalý riaditeľ Medzinárodného menového fondu Jacques de Larosière. Lídri EÚ budú o odporúčaniach skupiny diskutovať na neformálnom stretnutí 1. marca a neskôr v tom istom mesiaci v rámci jarného samitu.

Zhrnutie správy o finančnom dohľade v EÚ EnglishPDF

Úplná správa EnglishPDF

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy