Ścieżka nawigacji

Jak zapobiec kolejnemu kryzysowi finansowemu - 25/02/2009

Monety euro i okulary na gazecie finansowej © EC

Zdaniem europejskich ekspertów zwiększony nadzór w sektorze finansów może zapobiec powtórnemu kryzysowi finansowemu.

Zespół specjalistów w dziedzinie finansów przedstawił 31 szczegółowych zaleceń EnglishPDF, które mają na celu zaostrzenie nadzoru nad instytucjami i rynkami finansowymi w UE.

Zalecenia obejmują wprowadzenie wspólnych przepisów w sprawie funduszy inwestycyjnych we wszystkich 27 krajach UE, ograniczenie wysokości bonusów bankierów z myślą o ochronie interesów udziałowców oraz utworzenie systemu zarządzania kryzysowego w unijnym sektorze finansów.

Eksperci zalecają również stworzenie dwóch nowych systemów: nadzoru finansowego oraz zarządzania ryzykiem.

„Komisja musi teraz oceniać i działać. 4 marca przedstawi swoją ocenę wstępną w odniesieniu do wniosków z raportu i ustosunkuje się do nich”, powiedział przewodniczący Komisji José Manuel Barroso. „Ludzie pracujący i ich rodziny, w Europie i na świecie, zapłacili wysoką cenę za zawirowania na rynkach finansowych. Komisja dołoży wszelkich starań, aby podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości”.

Zespołowi ekspertów przewodniczył były dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Jacques de Larosière. Zalecenia ekspertów zostaną poddane pod dyskusję 1 marca na nieformalnym spotkaniu przywódców krajów UE oraz na zaplanowanym na kilka tygodniu później wiosennym spotkaniu na szczycie.

Streszczenie unijnego raportu w sprawie nadzoru finansowego EnglishPDF

Pełna wersja raportu EnglishPDF

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki