Cesta

Jak se vyhnout další úvěrové krizi - 25/02/2009

Euromince a brýle ležící na novinách se zprávami o ekonomice © ES

Evropští odborníci doporučují silnější dohled, aby se předešlo další finanční krizi.

Skupina finančních expertů předložila 31 podrobných doporučení EnglishPDF, podle kterých by měl být posílen dohled nad finančními institucemi a trhy v EU.

Podle doporučení by měla mimo jiné vzniknout společná pravidla pro investiční fondy ve všech 27 členských státech EU, měly by se začít uplatňovat limity pro odměny bankéřů, které by odrážely zájmy akcionářů, a pro finanční sektor EU by měl být zaveden systém krizového řízení.

Evropská unie by se také měla dočkat dvou nových kontrolních systémů: systému finančního dohledu a systému řízení rizik.

„Komise nyní musí zprávu posoudit a učinit příslušné kroky. Ve středu 4. března Komise předloží první předběžné posouzení a reakci na hlavní závěry zprávy,“ řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Následky propadu na finančních trzích těžce nesou pracující a rodiny v Evropě i ve světě. Komise nedopustí, aby se podobná situace někdy opakovala.“

Skupinu expertů vedl bývalý ředitel Mezinárodního měnového fondu Jacques de Larosière. O jejích doporučeních budou vedoucí představitelé EU jednat na neformální schůzce, která se uskuteční 1. března, a dále na formálním březnovém summitu.

Shrnutí zprávy o dohledu nad finančním sektorem EU EnglishPDF

Celá zpráva EnglishPDF

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy