Navigācijas ceļš

ES paplašināšanās austrumu virzienā ir bijusi veiksmes stāsts - 20/02/2009

ES karte © EC

Komisijas ziņojumā secināts, ka ES paplašināšanās 2004. gadā un 2007. gadā nākusi par labu tās ekonomikai.

Pēdējās paplašināšanās kārtās Eiropas Savienībā iestājās vēl 12 valstis no Centrāleiropas un Austrumeiropas, un Vidusjūras reģiona, lielākā daļa — 2004. gadā (Čehija, Kipra, Igaunija, Latvija, Lietuva, Malta, Polija, Slovākija, Slovēnija un Ungārija), bet divas valstis — 2007. gadā (Rumānija un Bulgārija).

Tā bija visvērienīgākā ES paplašināšanās visā tās vēsturē English un vēsturisks solis ceļā uz Eiropas atkalapvienošanos pēc aukstā kara perioda.

Tomēr dažas no 15 toreizējām ES dalībvalstīm bija norūpējušās par to, kā jauno valstu pievienošanās ietekmēs to ekonomiku un sociālo sistēmu. Piecus gadus vēlāk Eiropas Komisijas veiktā pētījumā konstatēts, ka šie satraukumi bijuši nepamatoti un ka no paplašināšanās ieguvējas bijušas gan jaunās, gan vecās dalībvalstis.

Jaunajās dalībvalstīs ir būtiski paaugstinājies dzīves līmenis, modernizējusies ekonomika un nostiprinājušās institūcijas un likumi. Savukārt veco dalībvalstu uzņēmumiem pavērušās jaunas eksporta un investēšanas iespējas. Visa Eiropas Savienība bijusi ieguvēja no dalībvalstu savstarpējās tirdzniecības aktivizēšanās un kļuvusi konkurētspējīgāka.

Ātra integrācija veicinājusi izaugsmi. Tomēr dažās jaunajās dalībvalstīs tā radījusi arī zināmu ekonomikas neaizsargātību, ko vēl vairāk padziļina pašreizējā tautsaimniecības lejupslīde visā pasaulē. Eiropas Savienībai ir metodes, kā mazināt krīzes sekas. ES Stabilitātes un izaugsmes pakts un nodarbinātības un izaugsmes stratēģija danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska veicina stabilas valsts finanses un strukturālas reformas. Turklāt ES sniedz arī finansiālu palīdzību no struktūrfondiem un Kohēzijas fonda DeutschEnglishfrançaisitaliano, Eiropas Investīciju bankas DeutschEnglishfrançais un maksājumu bilances palīdzības mehānisma līdzekļiem.

Komisijas ziņojumā arī norādīts, ka nākotnē tautsaimniecības krīze var būt arī iespēja veikt pamatīgas un izaugsmi veicinošas reformas, kas ir svarīgs priekšnoteikums, lai turpinātu integrāciju, mazinātu ienākumu atšķirības starp vecajām un jaunajām dalībvalstīm, nodrošinātu ES cienījamu vietu pasaules ekonomikā un spētu uzņemt jaunas dalībvalstis.

Ziņojums “Pieci gadi kopš ES paplašināšanās. Ekonomikas sasniegumi un grūtības”

Pieci gadi paplašinātajā Eiropas Savienībā English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites