Naršymo kelias

Europos Sąjungos plėtra į Rytus buvo sėkminga - 20/02/2009

ES žemėlapis © EB

Komisija įvertino ES 2004 ir 2007 m. plėtrą ir priėjo prie išvados, kad ji buvo naudinga ekonomikai.

Per du paskutinius plėtros etapus į ES įstojo 12 naujų Vidurio bei Rytų Europos ir Viduržemio jūros šalių. Didžiausia plėtros banga buvo 2004 m. (Čekija, Estija, Kipras, Latvija, Lenkija, Lietuva, Malta, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija), o 2007 m. įstojo dar dvi šalys (Bulgarija ir Rumunija).

Tai buvo didžiausia ES plėtra English ir istorinis žingsnis vienijant Europą, kuri dešimtmečiais buvo suskaldyta Šaltojo karo.

Jos metu kai kurios iš tuometinių 15 ES valstybių narių būgštavo, kaip naujų narių priėmimas paveiks jų ekonomiką ir socialines sistemas. Bet iš Komisijos tyrimo, atlikto po penkerių metų, matyti, kad tie nuogąstavimai buvo nepagrįsti ir kad plėtra buvo naudinga ir senbuvėms, ir naujosioms valstybėms narėms.

Dėl plėtros gerokai pakilo naujųjų valstybių narių gyvenimo lygis, jų ūkiai tapo šiuolaikiškesni, o institucijos ir įstatymai – stabilesni. Senųjų valstybių narių įmonės įgijo naujų investavimo ir eksporto galimybių. O visai ES buvo naudinga išaugusi valstybių narių tarpusavio prekyba, dėl kurios ES tapo konkurencingesnė.

Sparti integracija paskatino augimą. Tačiau kai kuriose naujosiose valstybėse narėse dėl jos atsirado problemų, kurios dar labiau paaštrėjo dėl dabartinio pasaulinio ekonomikos nuosmukio. Vis dėlto ES turi priemonių krizei įveikti. ES stabilumo ir augimo paktu bei darbo vietų kūrimo ir ekonomikos augimo strategija danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska skatinama atsakingai tvarkyti viešuosius finansus ir vykdyti struktūrines reformas. Be to, ES teikia finansinę paramą iš struktūrinių ir sanglaudos fondų DeutschEnglishfrançaisitaliano, Europos investicijų banko DeutschEnglishfrançais ir pagal ES mokėjimų balanso priemonę.

Žvelgdama į ateitį Komisija pažymi, kad sulėtėjus ekonomikos augimui gali atsirasti galimybių vykdyti esmines augimą skatinančias politikos reformas, kurios nepaprastai svarbios siekiant tolesnės integracijos, mažinant pajamų skirtumus, užtikrinant svarbų ES vaidmenį pasaulio ekonomikoje ir ruošiantis būsimiems ES plėtros etapams.

Ataskaita „Penkeri išsiplėtusios ES metai. Ekonominiai laimėjimai ir uždaviniai“

Penkeri metai po ES plėtros English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos