Cesta

Rozšíření na východ bylo pro EU přínosem - 20/02/2009

Mapa Evropské unie © ES

Komise vyhodnotila rozšíření EU z let 2004 a 2007 a došla k závěru, že byla pro hospodářství přínosem.

Při posledních rozšířeních vstoupilo do EU 12 nových zemí ze střední a východní Evropy a ze Středomoří. V roce 2004 to byly Česká republika, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko, v roce 2007 pak Bulharsko a Rumunsko.

Jednalo se o vůbec největší rozšíření EU English, které bylo historickým krokem ke sjednocení Evropy po desetiletích rozdělení kontinentu během studené války.

V té době se původních 15 zemí EU obávalo, jaký budou mít noví členové vliv na jejich hospodářství a systémy sociálního zabezpečení. Ale o pět let později studie Komise prokázala, že tyto obavy byly nepodložené a že rozšíření bylo jak pro nové, tak pro staré země jednoznačnou výhrou.

Pomohlo významně zlepšit životní podmínky v nových členských zemích, přispělo k modernizaci jejich hospodářství a stabilizaci institucí a právních předpisů. Rovněž vytvořilo prostor pro nové investice a příležitosti k vývozu pro podniky ze starých členských zemí. Zvýšil se tak růst obchodu mezi členskými státy, což prospělo celé EU, která se tak stala konkurenceschopnější.

Rychlou integrací se popohnal růst. V některých nových členských zemích však po rozšíření rovněž vznikly problémy, jež se dnes v důsledku celosvětové hospodářské recese prohlubují. Evropská unie má však k dispozici nástroje, kterými na tuto krizi může reagovat. Evropský pakt stability a růstu a strategie pro růst a zaměstnanost danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska přispívají k vyrovnaným veřejným financím a strukturálním reformám. Unie kromě toho poskytuje finanční podporu ze strukturálních fondů a fondu soudržnosti DeutschEnglishfrançaisitaliano, Evropské investiční banky DeutschEnglishfrançais a systému EU pro platební bilance.

Z hlediska budoucího vývoje se Komise domnívá, že hospodářský útlum může být příležitostí k uskutečnění hlubokých politických reforem podporujících růst, jež jsou nezbytné pro další integraci, snížení rozdílů v příjmech v členských státech, zajištění zásadní role EU v celosvětové ekonomice a přijetí nových členských zemí v budoucnu.

Zpráva: Pět let rozšířené EU. Hospodářské úspěchy a výzvy

Pět let od rozšíření EU English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy