Navigačný riadok

Na hospodárstvo EÚ ťažko doľahla globálna recesia - 19/01/2009

Burzová maklérka pod grafom znázorňujúcim prudký prepad nemeckého akciového indexu © Reporters

Komisia znižuje odhady hospodárskeho rastu vo svetle hĺbky finančnej krízy a nadväzného spomalenia celosvetového hospodárstva.

Podľa odhadov Komisie narástlo hospodárstvo EÚ a eurozóny v roku 2008 o 1 % (pokles z takmer 3 % v roku 2007). V najnovšej prognóze English sa predpokladá, že reálny HDP klesne v roku 2009 o takmer 2 % v oboch sledovaných štatistických jednotkách. V roku 2010 sa následne očakáva mierny rast o približne 0,5 %. Tieto čísla sú nižšie ako v jesennej prognóze.

Nezamestnanosť narastie s ohľadom na očakávania, že hospodárstvo EÚ príde o skoro 3,5 milióna pracovných miest. Miera nezamestnanosti sa na rok 2009 odhaduje na 8,75 % v EÚ (9,25 % v eurozóne) a toto číslo v roku 2010 naďalej porastie.

Situácia sa dotkne aj verejných financií. Nominálny deficit štátov EÚ, by sa mal podľa predpovedí viac ako zdvojnásobiť – z 2 % HDP v roku 2008 na 4,5 % v roku 2009 (z 1,75 % na 4 % v eurozóne). V dôsledku toho viacero krajín EÚ pravdepodobne poruší alebo opakovane nedodrží strop pre rozpočtový deficit, ktorý je v EÚ stanovený na 3 % HDP. Na rok 2010 sa predvída ďalšie zhoršovanie rozpočtových výhľadov.

Pozitívom je rapídny pokles inflačných tlakov v dôsledku prepadu cien komodít. Predpovede uvádzajú pokles inflácie spotrebiteľských cien v EÚ z 3,7 % v roku 2008 (3,3 % v eurozóne) na približne 1 % v roku 2009 a tesne pod úroveň 2 % v roku 2010 (rovnako pre EÚ a eurozónu).

Komisia zvyčajne uverejňuje hospodárske prognózy štyrikrát do roka – súhrnné jarné a jesenné a kratšie priebežné prognózy vo februári a septembri. S ohľadom na prudký hospodársky pokles je však táto priebežná prognóza obsiahlejšia. Týka sa všetkých krajín EÚ, obsahuje viac údajov ako zvyčajne a takisto úplný dvojročný výhľad. Nasledujúca komplexná prognóza bude uverejnená 4. mája 2009.

Viac informácií o finančnej a hospodárskej kríze DeutschEnglishfrançaisportuguês.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy