Ścieżka nawigacji

Globalny kryzys poważnie odbije się na gospodarce unijnej - 19/01/2009

Makler przed wykresem pokazującym ostry spadek indeksu giełdowego w Niemczech © Reporters

Komisja Europejska obniża prognozy wzrostu gospodarczego, gdyż kryzys finansowy pogłębia się i skutkuje tendencjami spadkowymi w światowej gospodarce.

Z szacunków Komisji wynika, że w 2008 r. wzrost gospodarczy w UE i w strefie euro spadł do około 1 proc. (w 2007 r. wynosił prawie 3 proc.). Według najnowszych prognoz English realny PKB w 2009 r. obniży się na obu obszarach o prawie 2 proc., a w 2010 r. wzrośnie o około 0,5 proc. Liczby te są niższe od tych, które podawano w prognozach jesiennych.

W tym roku w Unii ma stracić pracę w przybliżeniu 3,5 mln osób, wzrost stopy bezrobocia jest zatem nieunikniony. Przewiduje się, że w 2009 r. osiągnie ona w UE 8,75 proc. (9,25 proc. w strefie euro), a w 2010 r. nastąpi dalszy jej wzrost.

Kryzys dotknie również finansów publicznych. Deficyt zasadniczy w państwach UE – który pozwala w przybliżeniu zmierzyć niedostatki budżetowe – w tym roku ma ulec podwojeniu, z 2 proc. PKB w 2008 r. do 4,25 proc. w 2009 r. (z 1,75 proc. do 4 proc. w strefie euro). W związku z tym przewiduje się, że wiele krajów UE przekroczy pułap deficytu wynoszący 3 proc. PKB. W 2010 r. ma nastąpić dalsze pogorszenie perspektyw budżetowych.

Z drugiej jednak strony presja inflacyjna szybko słabnie, a ceny towarów spadają. Przewiduje się, że inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych spadnie z 3,7 proc. w 2008 r. w UE (3,3 proc. w strefie euro) do około 1 proc. w 2009 r. i nieco poniżej 2 proc. w 2010 r. (zarówno w UE, jak i w strefie euro).

Komisja Europejska zwykle publikuje prognozy gospodarcze cztery razy w roku: obszerne prognozy wiosenne i jesienne oraz mniejsze objętościowo prognozy okresowe w lutym i we wrześniu. Jednak w obliczu nagłego spowolnienia gospodarczego aktualna prognoza okresowa została poszerzona. Dotyczy ona wszystkich państw UE, a także obejmuje więcej zmiennych niż zwykle i pełną prognozę na dwa lata. Następna obszerna prognoza zostanie opublikowana 4 maja 2009 r.

Więcej na temat kryzysu finansowego i gospodarczego DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki