Navigācijas ceļš

Globālā krīze smagi ietekmējusi ES ekonomiku - 19/01/2009

Biržas brokere zem grafika, kurā attēlota Vācijas biržu indeksa strauja samazināšanās © Reporters

Tā kā finanšu krīzes mērogs un no tās izrietošā pasaules ekonomikas lejupslīde ir lielāki nekā gaidīts, Komisija maina tautsaimniecības izaugsmes prognozi.

Komisija aprēķinājusi, ka 2008. gadā gan visā ES, gan eirozonā tautsaimniecības izaugsme samazinājusies līdz aptuveni 1% (salīdzinājumā ar gandrīz 3% 2007. gadā). Jaunākajā prognozē English paredzēts, ka 2009. gadā abos minētajos reģionos IKP samazināsies par gandrīz 2% un 2010. gadā pieaugs par apmēram 0,5%. Šie rādītāji ir sliktāki nekā bija norādīts rudens prognozē.

Tā kā ES tautsaimniecībā darbavietu skaits šogad samazināsies aptuveni par 3,5 miljoniem, pieaugs bezdarbs. Gaidāms, ka 2009. gadā bezdarba līmenis visā Eiropas Savienībā sasniegs 8,75% (9,25% eirozonas valstīs) un ka 2010. gadā tas vēl palielināsies.

Robs radīsies arī valsts un pašvaldību budžetā. Gaidāms, ka šogad ES dalībvalstu budžeta deficīts būs 4,5 % no IKP, tātad vairāk nekā divreiz lielāks salīdzinājumā ar 2008. gadu, kad šis rādītājs bija 2% (eirozonā tas bija 1,75 % pagājušogad un būs 4% šogad). Līdz ar to ļoti iespējams, ka vairākas ES dalībvalstis nedaudz vai ievērojami pārsniegs ES noteikto maksimālo budžeta deficīta līmeni, kas ir 3% no IKP. Gaidāms, ka 2010. gada budžeta prognoze šajā ziņā būs vēl sliktāka.

Šīm problēmām ir arī pozitīvā puse. Tā kā samazinās patēriņa cenas, strauji samazinās arī inflācija. Paredzams, ka patēriņa cenu inflācija ES samazināsies no 3,7 % 2008. gadā (3,3 % eirozonā) līdz aptuveni 1% 2009. gadā un ka 2010. gadā tā abos reģionos būs nedaudz mazāka par 2 %.

Parasti Eiropas Komisija ekonomikas prognozes publicē četras reizes gadā — visaptverošas prognozes pavasarī un rudenī, kā arī ne tik apjomīgas starpposma prognozes februārī un septembrī. Tomēr ekonomikas krasās lejupslīdes dēļ jaunā starpposma prognoze ir padziļināta. Tā attiecas uz visām ES dalībvalstīm, un tajā analizēts lielāks mainīgo lielumu skaits nekā parasti. Turklāt šī prognoze ir izstrādāta diviem gadiem. Nākamo vispusīgo prognozi publicēs 2009. gada 4. maijā.

Plašāk par finanšu un ekonomikas krīzi DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites