Cesta

Na hospodářství EU těžce doléhá světová krize - 19/01/2009

Makléřka u grafu znázorňujícího prudký propad na německé burze © Reporters

Podle aktualizované prognózy Komise bude růst hospodářství nižší, protože se začíná plně projevovat závažnost finanční krize a globální hospodářský propad.

Odhady Komise uvádějí, že v roce 2008 klesl hospodářský růst na zhruba 1 % v EU i v eurozóně – v roce 2007 činil necelá 3 %. Podle poslední prognózy English má reálný HDP v obou regionech v roce 2009 poklesnout o téměř 2 %. V následujícím roce by se měl zvýšit asi o 0,5 %. Tyto odhady jsou oproti údajům z podzimu minulého roku pesimističtější.

V Unii zřejmě přijde o práci okolo 3,5 milionu lidí a zvýší se tak nezaměstnanost. Odhaduje se, že letos dosáhne 8,75 % v EU a 9,25 % v eurozóně. V roce 2010 by se tyto hodnoty měly ještě zvýšit.

Propad zasáhne i oblast veřejných financí. Souhrnný schodek členských států (hrubý odhad schodků jednotlivých rozpočtů) se letos podle všeho zdvojnásobí. V roce 2008 činil 2 % HDP, letos má dosáhnout 4,5 % (v eurozóně se má zvýšit z loňského 1,75 % na 4 %). V důsledku toho se očekává, že některé členské státy překročí nebo zůstanou nad hranicí schodku EU (3 % HDP). V roce 2010 se má rozpočtová situace ještě zhoršit.

Dobrou zprávou je, že v souvislosti se stagnujícími cenami surovin prudce klesá inflace. Očekává se, že inflace ve spotřebitelských cenách letos v EU klesne z loňských 3,7 % (3,3 % v eurozóně) na 1% a v roce 2010 by měla v obou regionech činit necelá 2 %.

Komise obvykle zveřejňuje hospodářské prognózy čtyřikrát za rok – komplexní jarní a podzimní prognózy a v únoru a v září menší předběžné. Kvůli prudkém hospodářskému poklesu byla poslední prozatímní prognóza rozšířena. Bylo do ní zahrnuto více členských států, bere v úvahu větší počet faktorů a vztahuje se na celé období příštích dvou let. Další komplexní prognóza bude k dispozici 4. května 2009.

Další informace o finanční a hospodářské krizi DeutschEnglishfrançaisportuguês .

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy