Navigačný riadok

Slovensko víta euro - 31/12/2008

Euromince roztrúsené na modrom podklade so symbolom eura

Slováci finišujú prípravy na príchod eura od 1. januára, keď sa Slovensko stane 16. členom eurozóny.

Euro sa 1. januára 2009 stane na Slovensku zákonným platidlom. Po 16-dennom prechodnom období, počas ktorého sa budú používať obe meny, sa slovenská koruna vytratí z peňaženiek a pokladní.

V tento deň si zároveň pripomenieme 10 rokov od uvedenia eura v 11 krajinách EÚ, aj keď v tom čase národné meny ostali v obehu až do prvých mesiacov roku 2002. V roku 2001 prijalo euro Grécko. Slovinsko ho nasledovalo v roku 2007 a Malta a Cyprus v roku 2008. Vstup do eurozóny si vyžiadal reformu hospodárskej a fiškálnej politiky, ktorá prebiehala niekoľko rokov.

Výmena meny – to nie je len jednoduché nahradenie mincí a bankoviek v každodennom obehu. Na prechod na euro boli potrebné dôkladné technické prípravy nielen na strane štátnych orgánov ale aj u podnikateľov. Technické zabezpečenie distribúcie novej meny a stiahnutia koruny z obehu nie je možné bez rozsiahleho logistického plánu.

Spotrebitelia a obchodníci na Slovensku dostali informácie o prechode prostredníctvom kampane, ktorú slovenské orgány organizovali posledných 10 mesiacov. Kampaň takisto reagovala na obavy zo zvyšovania cien pri zmene meny. Z výsledkov nedávneho prieskumu vyplýva, že verejnosť sa cíti pripravená a jej obavy z nárastu cien ustúpili.

Zberateľov mincí potešia tri nové dizajny, o ktoré si rozšíria zbierky: dvojkríž na zadnej strane jedno- a dvojeurových mincí, Bratislavský hrad a známy končiar Kriváň na zadných stranách eurocentových mincí.

Prechod na euro bude pod drobnohľadom slovenskej vlády a EÚ. Každodenné prieskumy budú mapovať ako prebieha zmena. Komisia predstaví svoje hodnotenie na jar 2009.

Euro na Slovensku: denné aktualizácie English.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy