Ścieżka nawigacji

„Ahoj” – Słowacja wita euro - 31/12/2008

Monety euro rozrzucone na dużym logo euro

Słowacy szykują się do przyjęcia euro, które nastąpi już 1 stycznia. Ich kraj będzie 16. członkiem strefy euro.

1 stycznia 2009 r. euro stanie się na Słowacji prawnym środkiem płatniczym. Po 16-dniowym okresie przejściowym, kiedy w użyciu będą obie waluty, korona słowacka zniknie z portfeli i kas sklepowych.

Jest to symboliczna data, gdyż tego dnia upływa 10 lat od wprowadzenia euro w 11 państwach UE, choć kraje te zachowały swoje dotychczasowe banknoty i monety do początków roku 2002. W 2001 r. euro przyjęła Grecja, następnie w 2007 r. Słowenia, a w 2008 r. Malta i Cypr. Wejście do strefy euro wymagało wieloletnich reform polityki gospodarczej i fiskalnej.

Zmiana waluty nie oznacza tylko wymiany monet i banknotów, którymi mieszkańcy posługują się na co dzień. Aby można było wprowadzić euro na Słowacji, władze kraju i przedsiębiorstwa musiały rozwiązać wiele skomplikowanych kwestii technicznych. Uzgodnienia w sprawie rozpowszechnienia nowej waluty i usunięcia z rynku korony wymagały planowania logistycznego na dużą skalę.

Słowaccy konsumenci i handlowcy uzyskali informacje na temat przyjęcia euro dzięki kampanii prowadzonej przez słowackie władze przez 10 miesięcy. Kampania była również reakcją na obawy dotyczące skoku cen, jaki mógłby nastąpić przy tej okazji. Niedawno przeprowadzony sondaż potwierdził, że społeczeństwo czuje się teraz przygotowane do zmiany waluty i mniej obawia się wzrostu cen.

Kolekcjonerzy monet będą mogli zacząć się rozglądać za trzema nowymi wzorami slovenčina . Na odwrocie monet o nominale 2 i 1 euro widnieje podwójny krzyż, a na rewersie eurocentów – zamek w Bratysławie i jeden ze słowackich szczytów górskich – Krywań.

Przejście na euro będzie ściśle kontrolowane, zarówno przez słowacki rząd, jak i przez UE. Codzienne sondaże pozwolą przekonać się, jak przebiega wprowadzanie nowej waluty. Komisja natomiast przedstawi swoją ocenę wiosną 2009 r.

Euro na Słowacji: codzienne wiadomości English.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki