Navigačný riadok

Brusel schválil opatrenia na zmiernenie zmien klímy a oživenie ekonomiky - 12/12/2008

 Predseda Komisie José Manuel Barroso, Nicolas Sarkozy, prezident Francúzska a súčasný predseda Rady EÚ a ďalší účastníci samitu pred reportérmi © EK

Lídri 27-čky dospeli na historicky významnom samite k dohodám o zmiernení klimatických zmien, oživení ekonomiky a Lisabonskej zmluve.

Dva dni intenzívnych rokovaní priniesli svoje výsledky. Lídri EÚ schválili postup na dosiahnutie ambicióznych cieľov v oblasti zmiernenia zmien klímy a odobrili 200-miliardový balík na oživenie krízou skúšaného hospodárstva. Úspešné boli aj rozhovory s Írskom týkajúce sa ratifikácie Lisabonskej zmluvy.

Predseda Komisie José Manuel Barroso nazval tieto dohody „historickými rozhodnutiami“ a vyzval okolitý svet, aby nasledoval vzor EÚ v oblasti boja proti globálnemu otepľovaniu. „Aj vy môžete robiť to, čo my,“ vyhlásil na tlačovej konferencii v závere posledného tohtoročného samitu EÚ.

Stretnutie v Bruseli bolo zaťažkávacou skúškou, či Európa naozaj potvrdí, čo sľúbila. EÚ má celosvetovo najambicióznejšie ciele týkajúce sa klimatických zmien DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski vrátane 20-percentného zníženia skleníkových plynov do roku 2020. Lídri EÚ aj zákonodarcovia diskutovali o možnostiach ich dosiahnutia takmer celý rok. Rozdiely v názoroch sa vyostrili po tom, čo európske hospodárstvo zachvátila finančná kríza a niektoré krajiny sa viac obávali o dosah týchto opatrení na priemysel.

Vďaka tejto dohode bude mať EÚ väčší vplyv na budúcoročných medzinárodných rokovaniach o zmenách klímy. Únia zároveň dúfa, že jej vzor budú nasledovať aj ostatné krajiny ako USA, Čína, India, Rusko a Brazília. „Európa v teste obstála“, povedal predseda Barroso.

27-čka sa dohodla aj na schválení balíka hodspodárskych stimulov, ktorý má zmierniť dôsledky finančnej krízy. Tento balík opatrení má hodnotu 200 miliárd eur (1,5 % HDP Únie). Väčšinu prostriedkov, t. j. 170 miliárd eur, poskytnú členské štáty. Zvyšných 30 miliárd poskytne EÚ a Európska investičná banka. Vlády členských štátov využijú finančné prostriedky spôsobom, ktorý najviac zodpovedá ich hospodárskym potrebám.

Írsko súhlasilo, že budúci rok usporiada druhé referendum o Lisabonskej zmluve po tom, čo sa zohľadnia výhrady voličov. Zmluva bola odmietnutá v júnovom referende, čím sa zabrzdila dlho očakávaná reforma európskych inštitúcií.

Mnohí z voličov sa obávali, že zmluva bude mať negatívny vplyv na daňový systém, neutralitu krajiny v prípade vojnových konfliktov a etické otázky akými sú napríklad potraty. Rada ponúkla Írsku právne záruky, že zmluva nebude zasahovať do právomocí vlády v týchto oblastiach.

Írski voliči rovnako nesúhlasili s plánom zníženia počtu európskych komisárov, podľa ktorého by niektoré členské krajiny, Írsko nevynímajúc, prišli o automatické právo mať svojho komisára. Rada súhlasila s prijatím nevynutných právnych opatrení, na základe ktorých by všetky členské krajiny mali nárok na vlastného zástupcu v Európskej komisii za predpokladu, že zmluva nadobudne platnosť.

Viac informácií o Európskej rade DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski .

Zhrnutie pre občanov - Balík opatrení EÚ v oblasti zmien klímy a energetiky.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy