Naršymo kelias

Impulsas ekonomikai atkurti - 27/11/2008

Monetos ant laikraščio finansų rubrikos © EB

Ekonomikos atkūrimo plane derinami nacionaliniai veiksmai ir ES politika.

Gilėjant ES ekonomikos krizei Komisija pasiūlė darnų sprendimą – skirti 200 mlrd. eurų perkamosios galios bei ekonomikos augimo didinimo ir darbo vietų kūrimo priemonėms. Ši parama trumpalaikėms ir ilgalaikėms priemonėms sudarys 1,5 % ES BVP.

Didžioji lėšų dalis – 170 mlrd. eurų – bus skiriama iš valstybių narių biudžetų. Likę 30 mlrd. eurų – iš ES biudžeto ir Europos investicijų banko išteklių.

Ekonomikos atkūrimo planu siekiama apsaugoti dirbančius asmenis, namų ūkius ir verslininkus, kurie gali nukentėti, kai finansų krizė išplis plačiau. Šioms pažeidžiamoms grupėms siūloma daugiau paramos: investuoti į darbo įgūdžių tobulinimą, padėti žmonėms neprarasti darbo arba susirasti naują.

ES paskubins 6,3 mlrd. eurų paskirstymą socialiniam ir regioniniam finansavimui. Nuo krizės stipriai nukentėjusiai statybos ir automobilių pramonei ES nori suteikti paskatų kurti ekologiškesnius automobilius ir statyti energiją tausojančius pastatus.

lgalaikes paskolas teikiantis Europos investicijų bankas DeutschEnglishfrançais atliktų svarbesnį vaidmenį finansuojant pagrindinius projektus. EIB jau parengė 30 mlrd. eurų paskolų paketą, skirtą padėti mažosioms įmonėms, kurioms sunku gauti kreditą.

Plane numatytas pagal ES taisykles leidžiamas tam tikras lankstumas nacionalinių biudžetų deficitų atžvilgiu. Tai reiškia, kad vyriausybėms nuosmukio metu suteikiama galimybė laikinai skolintis daugiau. Kadangi ES reikia veikti skubiai siekiant išvengti didelio ir ilgai trunkančio nuosmukio, Pirmininkas J. M. Barroso prašys ES vadovus planą patvirtinti per kitą mėnesį vyksiantį aukščiausiojo lygio susitikimą ir jį įgyvendinti nedelsiant.

J. M. Barroso sakė, kad atkūrimo planas yra „pakankamai didelės apimties ir pakankamai drąsus, kad būtų veiksmingas artimoje ateityje, bet kartu strategiškas ir pakankamai tvarus, kad ilguoju laikotarpiu padėtų krizę paversti galimybėmis“.

Šiuo planu numatoma suteikti impulsą ekonomikai investuojant į infrastruktūrą, ekologiškas technologijas, efektyvų energijos vartojimą bei naujovių diegimą ir taip siekiama sparčiau tapti žiniomis grindžiama, mažai anglies dvideginio išskiriančia visuomene. Planu taip pat skatinama aktyvesnė vyriausybių ir verslo įmonių partnerystė.

Keletas ES šalių (JK, Prancūzija, Vokietija ir kt.) jau paskelbė apie savo paramos paketus. Dabar Komisija ragina visas valstybes padaryti tą patį veiksmus koordinuojant Europos lygmeniu. Vyriausybės šias lėšas išleistų tam, kas naudingiausia konkrečios šalies ekonomikai, nes kiekviena patiria skirtingų sunkumų. Komisija stebėtų valstybių narių pastangas, kad užtikrintų, jog atitinkamoje šalyje įsteigtoms įmonėms nebūtų suteikta nesąžiningo konkurencinio pranašumo.

Kai kurių šalių (pvz.: Slovakijos, Bulgarijos, Rumunijos ir Lenkijos) ekonomika tebeauga, bet kitų šalių (Prancūzijos, Italijos ir Vokietijos) ekonomikos augimas jau sustojo. O kol kai kurių šalių vyriausybės nerimauja dėl defliacijos, kitos stengiasi įveikti dvižeklį skaičių pasiekusią infliaciją (Bulgarija, Estija, Latvija ir Lietuva).

Skaityti ekonomikos atkūrimo planą EnglishPDF.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos