Navigačný riadok

Finančná kríza – posun vpred - 10/11/2008

José Manuel Barroso a Nicolas Sarkozy na zasadnutí Európskej rady © EC

EÚ chce, aby sa na stretnutí štátov G20 položili základy reformy medzinárodného finančného systému.

Na medzinárodnom samite zameranom na finančnú krízu, ktorý sa tento týždeň uskutoční vo Washingtone, sa EÚ bude snažiť získať podporu pre rozšírenie právomocí Medzinárodného menového fondu English (MMF). Na stretnutí pred jesenným samitom (15. novembra) sa lídri EÚ dohodli, že MMF, do ktorého pôsobnosti patrí medzinárodná menová spolupráca, by mohol pri stabilizácii svetového hospodárstva a v rámci prevencie pred zopakovaním súčasného stavu zohrávať ústrednú úlohu.

Na samite vo Washingtone sa stretnú čelní predstavitelia 20 najsilnejších hospodárstiev na svete. EÚ chce, aby sa na stretnutí štátov G20 položili základy reformy svetového finančného systému. Okrem úsilia o posilnenie MMF sa Únia bude zasadzovať za rozsiahlejšiu reguláciu finančného sektora – alebo aspoň rozšírenie dohľadu, väčšiu zodpovednosť a transparentnosť, ako aj nový prístup k hodnoteniu rizík.

EÚ sa už v snahe posilniť vlastné finančné odvetvie vydala cestou väčšieho dohľadu a prísnejších kontrol. Ale s čoraz väčším počtom nadnárodných bánk podnikajúcich celosvetovo, môže toto úsilie vyjsť nazmar, ak nebude podporené opatreniami na globálnej úrovni.

„Prechádzame historickým obdobím, ktoré zaznamenáva oveľa väčšiu otvorenosť ku zmenám globálnej finančnej architektúry a takisto hospodárstva,“ vyhlásil predseda Komisie Barroso 7. novembra na stretnutí európskych lídrov.

Rozhovory vo Washingtone sa uskutočnia ani nie dva týždne po tom, čo Barack Obama zvíťazil v prezidentských voľbách v Spojených štátov amerických. V snahe o čo najskoršie riešenie bude EÚ naliehať na lídrov, aby na prijatie opatrení určili 100-dňovú lehotu a naplánovali druhé kolo rokovaní tak, aby sa konali čo najskôr po tom, ako Obama v januári prevezme úrad.

Pred stretnutím si Komisia pripomenula 50. výročie svojho vzniku pomenovaním svojej konferenčnej miestnosti v budove ústredia po Jeanovi Monnetovi, jednom zo zakladateľov zjednotenej Európy.

Vyhlásenie ku stretnutiu English.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy