Ścieżka nawigacji

Światowy szczyt w sprawie kryzysu finansowego - 20/10/2008

Nicolas Sarkozy, George Bush i José Manuel Barroso © KE

Amerykańscy i europejscy przywódcy planują zwołanie serii spotkań na szczycie poświęconych sytuacji na światowych rynkach finansowych.

W zeszły weekend w Camp David przewodniczący Komisji José Manuel Barroso oraz prezydent Francji, stojącej obecnie na czele Rady UE, Nicolas Sarkozy omówili z prezydentem USA Georgem W. Bushem kwestię aktualnych zawirowań gospodarczych.

Troje przywódców postanowiło zwołać szereg międzynarodowych spotkań w celu przedyskutowania wysiłków podjętych w ramach walki z kryzysem oraz uzgodnienia metod zapobiegania jego nawrotowi. We wspólnym oświadczeniu English zapowiedzieli oni, że „pozostali przywódcy światowi zostaną poproszeni o wypowiedzenie się w sprawie propozycji zorganizowania pierwszego szczytu szefów rządów w Stanach Zjednoczonych zaraz po wyborach [po 4 listopada]”.

Unijni przywódcy wezwali do większej koordynacji wysiłków, aby można było odbudować zaufanie na rynkach, a także do wzmocnienia nadzoru nad światowymi rynkami finansowymi i objęcia ich ściślejszymi uregulowaniami. W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone przyjęły plan wsparcia finansowego wzorujący się na planie przyjętym w Europie.

Unijny plan ratunkowy umożliwia rządom podejmowanie takich środków, jak gwarantowanie pożyczek międzybankowych, zapewnianie krótkoterminowej płynności finansowej oraz częściowa nacjonalizacja niektórych banków. Rządy UE przeznaczyły do tej pory na te działania ponad 2 biliony euro.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki