Cesta

Světový summit o boji proti finanční krizi - 20/10/2008

Nicolas Sarkozy, George Bush a José Manuel Barroso © EC

Vedoucí představitelé EU a USA se dohodli na konání řady summitů o světovém finančnictví.

Během víkendu diskutovali předseda Komise José Manuel Barroso a francouzský prezident a současný předseda Evropské rady Nicolas Sarkozy s americkým prezidentem Georgem W. Bushem v Camp Davidu o zmatku na světových trzích.

Dohodli se na přípravě řady mezinárodních setkání, na kterých by se posoudily snahy o řešení krize a dohodlo se, jak předejít jejímu opakování. Ve svém společném prohlášení English uvádějí, že „budou s vedoucími představiteli států jednat o myšlence prvního společného summitu, který by se měl konat v USA krátce po amerických volbách [4. listopadu 2008]“.

Vedoucí představitelé EU volají po větší koordinaci úsilí při obnově důvěry v trhy a také po větším dohledu a přísnější regulaci světových finančních trhů. Minulý týden přijaly Spojené státy plán finanční pomoci, který byl vytvořen na základě evropského přístupu.

Záchranný plán EU dovoluje členským státům ručit za půjčky mezi bankami, zajišťovat krátkodobou likviditu a částečně znárodnit některé banky. K tomu účelu se členské státy zavázaly použít více než 2 miliardy eur.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy