Navigačný riadok

Samit EÚ – hlavnou témou rozhovorov finančná kríza - 16/10/2008

Zasadnutie Rady © ES

Lídri EÚ vyzývajú na úplnú reformu medzinárodného finančného systému.

Podľa čelných predstaviteľov krajín EÚ musí byť reforma komplexná a mala by zahŕňať prísnejší medzinárodný dohľad, globálny systém včasného varovania pre prípad krízy a celosvetové regulačné štandardy, ktoré by zaistili transparentnosť a zodpovednosť.

EÚ navrhuje zvolanie medzinárodného krízového samitu. Táto téma bude predmetom víkendového stretnutia predsedu Komisie Josého Manuela Barrosa a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom.

Stretnutie Európskej rady v Bruseli sa konalo v nadväznosti na stretnutie predstaviteľov 15 štátov eurozóny DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano, ktoré prebehlo začiatkom týždňa s cieľom navrhnúť spoločný plán na obnovu dôvery v bankový sektor. Lídri EÚ vyzvali všetky členské štáty, aby použili plán eurozóny, t. j. spoločný postup, ktorý je na utíšenie turbulencií na trhoch efektívnejší ako jednostranné kroky jednotlivých štátov. Za týmto účelom sa vytvorí osobitná skupina pre finančnú krízu na podporu koordinácie medzi štátmi EÚ.

Záchranný plán umožňuje vládam členských štátov ručiť za bankové pôžičky, poskytovať krátkodobú likviditu a čiastočne znárodniť niektoré banky. Vlády 27 krajín naň vyčlenili viac ako 2 bilióny eur.

Lídri súčasne vyzvali na sprísnenie dozoru na európskej úrovni a rýchle prijatie návrhov Komisie na posilnenie pravidiel pre kapitálové požiadavky a ratingové agentúry a na ochranu bankových vkladov DeutschEnglishfrançais.

K otázke rozšírenej praxe udeľovania vysokého odstupného pre vrcholový manažment sa Rada vyjadrila, že top manažéri by mali byť platení podľa výkonu a nemali by príliš riskovať v snahe zvýšiť svoje príjmy z opcií na akcie.

Z vyhlásenia Rady vyplýva, že vo svetle hroziacej recesie by sa pravidlá EÚ o rozpočtových deficitoch mali uplatňovať s prihliadnutím na „výnimočnú situáciu“. Podľa súčasných pravidiel nesmie deficit verejných financií presiahnuť 3 % HDP.

V oblasti energetiky a klimatických zmien lídri EÚ opätovne potvrdili svoj záväzok dohodnúť sa na legislatívnych návrhoch do konca tohto roku. Predseda Komisie Barroso poprosil ostatných zúčastnených, aby kvôli finančnej kríze nepoľavili snahu o zníženie emisií CO2.

Pokiaľ ide o prisťahovalectvo, Rada prijala Európsky pakt o prisťahovalectve a azyle. Jednou z tém samitu boli aj plány Írska po neúspešnom referende o Lisabonskej zmluve, ktoré predniesol írsky predseda vlády. Lídri EÚ okrem iného diskutovali aj o vzťahoch s Ruskom, ktoré sú od konfliktu s Gruzínskom stále napäté.

Predsedníctvo Rady – ďalšie informácie o samite EÚ DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy