Navigācijas ceļš

ES sammits — sarunās dominē finanšu krīze - 16/10/2008

Padomes sēde © EC

ES līderi aicina pārveidot starptautisko finanšu sistēmu.

Reformai ir jābūt visaptverošai, un tai ir jāparedz stingrāka uzraudzība pasaules mērogā, agrīnas brīdināšanas sistēma, kas izmantojama krīzes gadījumā, un starptautiskas regulējošas normas, kas garantē caurskatāmību un atbildību.

ES aicina sarīkot starptautisku krīzei veltītu sanāksmi. Šīs nedēļas nogalē Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu un Francijas prezidents Nikolā Sarkozī par šo jautājumu apspriedīsies ar ASV prezidentu Džordžu Bušu.

Eiropadomes sanāksme Briselē sekoja Eirozonas 15 valstu sanāksmei DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano šīs nedēļas sākumā. Tās mērķis bija ieskicēt kopīgu plānu, kā atjaunināt uzticību banku nozarē. ES līderi aicināja visas dalībvalstis izmantot eirozonas plānu un atgādināja, ka, saskaņoti rīkojoties, finanšu nozarē paļāvību iespējams atjaunot efektīvāk nekā ar tādiem pasākumiem, ko katra valsts veic atsevišķi. Tādēļ izveidos finanšu krīzes darba grupu, kas uzlabos koordināciju ES dalībvalstu starpā.

Glābšanas plāns ļauj valdībām garantēt starpbanku aizdevumus, nodrošināt īstermiņa likviditāti un daļēji nacionalizēt dažas bankas. ES valstu valdības banku sanācijai atvēlējušas vairāk nekā 2000 miljardus eiro.

Līderi arī aicināja gādāt par stingrāku uzraudzību ES līmenī. Padome mudināja uz tūlītēju rīcību saistībā ar Komisijas priekšlikumiem pieņemt stingrākus noteikumus kapitāla prasībām un kredītnovērtējuma aģentūrām, kā arī aizsargāt banku depozītus DeutschEnglishfrançais .

Par plaši izplatīto praksi piešķirt vadošajiem darbiniekiem lielas atlaišanas kompensācijas Padome paziņoja, ka šādi darbinieki jāatalgo atbilstoši viņu veikumam un ka viņi nedrīkst uzņemties pārmērīgu risku, lai palielinātu savus ienākumus no akciju iegādes tiesībām.

Lejupslīdes draudu sakarībā Padome paziņoja, ka ES noteikumi par budžeta deficītu ir jāpiemēro, ievērojot "ārkārtējos apstākļus", ko rada pašreizējā krīze. Šie noteikumi paredz, ka valstu valdību aizņēmumam jābūt mazākam par 3% no IKP.

Enerģijas un klimata pārmaiņu jomā ES līderi vēlreiz apstiprināja savu apņemšanos vienoties par likumdošanas priekšlikumiem līdz šā gada beigām. Barrozu lūdza gādāt, lai finanšu krīzes dēļ netiktu mazināti pūliņi samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju.

Imigrācijas jautājumā līderi pieņēma Eiropas Imigrācijas un patvēruma paktu. Sammitā arī uzklausīja Īrijas premjerministra uzstāšanos par Īrijas iecerēm pēc Lisbonas līguma noraidījuma referendumā. Tika apspriestas arī attiecības ar Krieviju, kas kopš konflikta Gruzijā ir saspīlētas.

Padomes prezidentūra – vairāk informācijas par ES sammitu DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano .

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites