Navigačný riadok

Hrať podľa pravidiel - 14/10/2008

Euromince a okuliare položené na novinách

Usmernenia EÚ na záchranu bánk majú ochrániť peniaze daňových poplatníkov a zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž.

Európania mali v poslednom čase možnosť videť, ako vlády vlievajú do bánk miliardy eur. Aby sa zaistilo, že peniaze daňových poplatníkov nebudú mať za následok zvýhodnenie takto posilnených bánk, Komisia zverejnila zoznam odporučení English pre vlády členských krajín.

Pomoc vlád musí byť dočasná a jasne definovaná, jej rozsah musí byť obmedzený a nesmie byť závislý od toho, v ktorej krajine má banka hlavné sídlo. Akcionári nemôžu profitovať na úkor daňových poplatníkov a banky by mali prispieť na náklady súvisiace s pomocou. Musí sa zaviesť etický kódex, ktorý má zabrániť zneužitiu verejných prostriedkov.

Vládnu pomoc súkromnému sektoru musí schváliť Komisia. Krajiny, ktoré tieto odporúčania spĺňajú, by mohli od Komisie dostať súhlas do 24 hodín. Počas niekoľkých uplynulých dní EÚ schválila pomoc Nemecka, Dánska, Írska a Spojeného kráľovstva.

Únia obmedzuje využívanie verejných prostriedkov na posilnenie súkromných spoločností, ktoré by takto mohli získať výhodné postavenie na trhu. Nedávne zvýšenie záruk za bankové vklady zo strany vlád niektorých členských štátov EÚ vzbudilo obavy o zdravie konkurenčného prostredia. Vyššia bezpečnosť vkladov v niektorých krajinách by mohla prilákať kapitál z ostatných štátov.

Niektoré vlády navrhli, aby sa platnosť pravidiel o štátnej pomoci a hospodárskej súťaži počas finančnej krízy pozastavila. Ale komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová sa domnieva, že pravidlá sú súčasťou riešenia aktuálnych problémov a dopĺňajú európsky plán koordinácie vnútroštátnych opatrení na záchranu bankového sektora.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy