Ścieżka nawigacji

Wspólny plan ma pomóc przetrwać kryzys finansowy - 13/10/2008

Stos monet euro © Corbis

Na nadzwyczajnym szczycie w Paryżu, w którym udział wzięło 15 państw strefy euro, uzgodniono plan ratunkowy dla europejskiego sektora finansowego. Przywódcy 27 państw UE mają przeanalizować ten plan na spotkaniu, które odbędzie się 15 października w Brukseli.

Kryzys finansowy, który rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych, w ciągu ostatnich dwóch tygodni spowodował ogromne straty w Europie. Wiele państw UE musiało podjąć działania, aby pomóc bankom w trudnej sytuacji.

Europejski Bank Centralny English przeznaczył miliardy euro na ratowanie systemu, który stracił płynność finansową, a rządy poszczególnych państw UE podwyższyły gwarancje depozytów, aby uspokoić obywateli. Pomimo tych wszystkich wysiłków w ostatnim tygodniu rynki europejskie przeżyły najgorsze w swej historii chwile.

Przywódcy krajów UE zobowiązali się do koordynowania krajowych wysiłków na rzecz wspierania banków, ochrony deponentów oraz zwiększenia strumienia kredytów. Plan przewiduje możliwość czasowego dokapitalizowania banków i obejmowania w nich udziałów przez rządy w celu przywrócenia płynności finansowej oraz zmniejszenia kryzysu kredytowego.

Postanowiono, że zarówno gwarancje bankowe, jak i pożyczki międzybankowe mogą być udzielane do grudnia 2009 r. Państwa UE są gotowe gwarantować nowe pożyczki udzielane na okres do pięciu lat.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki