Cesta

Vedoucí představitelé EU navrhli společný plán, jak překonat finanční propad - 13/10/2008

Sloupek euromincí © Corbis

K dohodě došlo v Paříži na mimořádném summitu 15 zemí eurozóny. Vedoucí představitelé všech 27 členských států se k plánu vyjádří 15. října na svém setkání v Bruselu.

Finanční krize, která začala ve Spojených státech, v posledních dvou týdnech těžce dolehla i na Evropu. Mnoho zemí EU muselo zakročit, aby pomohlo bankám v potížích.

Evropská centrální banka English uvolnila do finančního systému miliardy eur v hotovosti a vlády členských států zase zvýšily horní hranici pro vklady, za které jsou ochotny se zaručit. I přes tato opatření zažily evropské trhy minulý týden jedny z nejrušnějších dnů ve své historii.

Vedoucí představitelé EU se zavázali ke koordinaci úsilí při podpoře bank, ochraně vkladatelů a zvýšení toku úvěrů na úrovní států. V rámci tohoto plánu odkoupí jednotlivé vlády podíly v bankách, aby oživily jejich peněžní prostředky a dočasně zaručily refinancování bank, a zmírnily tak úvěrovou krizi.

Tyto bankovní záruky by měly spolu s mezibankovními půjčkami trvat do konce roku 2009. Vlády jsou rovněž ochotné se zaručit za nové půjčky v délce až pěti let.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy