Ścieżka nawigacji

Bardziej surowe przepisy bankowe - 01/10/2008

Wykres przedstawiający spadek na europejskich giełdach oraz reakcja maklerów

Zaproponowano wprowadzenie nowych przepisów, które uniemożliwią bankom stosowanie praktyk leżących u podstaw kryzysu finansowego.

Rządy sześciu państw członkowskich UE były zmuszone udzielić wsparcia instytucjom finansowym, co ostatecznie rozwiało nadzieje na to, że kryzys kredytowy w USA nie dotknie Europy. UE w szybkim tempie analizuje plany ratunkowe, aby upewnić się, że nie naruszają one przepisów w sprawie pomocy finansowej państwa English na rzecz firm.

Komisja wyraziła zadowolenie w związku z przeprowadzonymi operacjami udzielania wsparcia rządowego, które stanowią wzorowy przykład współpracy transgranicznej. W negocjacjach, których przebieg uważnie śledziła Komisja, obok rządów państw członkowskich uczestniczył Europejski Bank Centralny English. EBC dołożył również starań na rzecz uwolnienia środków finansowych i udzielił bankom 15 państw strefy euro kredytu w wysokości 120 mld euro na okres 30 dni.

Przywódcy państw UE zamierzają przedyskutować mechanizmy, które doprowadziły do zawirowań na rynkach finansowych, na spotkaniu zaplanowanym na połowę października. Trwają prace nad środkami reagowania opartymi na rozwiązaniach strukturalnych, nie zaś krótkoterminowych. Równocześnie pojawiają się głosy wzywające do zwołania światowego spotkania na szczycie, którego tematem byłby kryzys finansowy. UE popiera tę propozycję.

Komisja zwróciła się też do USA o wzięcie na siebie odpowiedzialności za rozwiązanie kryzysu, zarówno w swoim własnym interesie, jak i z myślą o reszcie świata. Kongres USA odrzucił dotychczas plan udzielenia najbardziej dotkniętym kryzysem bankom oraz instytucjom finansowym pomocy w wysokości 700 mld dol.

Nowe przepisy dotyczą produktów finansowych związanych z kredytami hipotecznymi o różnym stopniu ryzyka. Banki oferujące tego rodzaju produkty będą musiały wziąć na siebie część ryzyka. Inwestorzy będą musieli dołożyć starań, aby zagwarantować, że wartość nabywanych przez nich produktów będzie podawana do wiadomości publicznej. W przeciwnym wypadku stosowane będą wysokie kary.

W nowych przepisach przewidziano ustanowienie organów nadzorczych dla banków działających w kilku krajach oraz wprowadzenie pułapów kwot, jakie banki mogą pożyczać sobie nawzajem. Pozostałe propozycje dotyczą sposobu szacowania kapitału banków oraz finansowania bieżącej działalności banków działających w skali międzynarodowej.

Nowe przepisy mogą wejść w życie po zatwierdzeniu przez wszystkie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski.

Informacje na temat rynku wewnętrznego UE. DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki